Home
Introduction to Fast Track
Test
Fulbright Preparations
Winning Proposal Abstracts
Fulbright I.I.E. Website
Successes & News

Celebrate how Smith
students and alumnae
have fared in fellowships.

             Fulbright Fast Track

Successes & News

Past Year Achievements

Updated 11/25/13

Read about Smith's outstanding achievements in past years' Fellowships Records.

Fulbrights offered since Smith's Fellowships Program began in 2001:

2013
23 Fellows, 32 Finalists, 42 Candidates
55% success rate
2012
18 Fellows, 27 Finalists, 42 candidates
43% success rate
2011
19 Fellows, 29 Finalists, 40 Candidates
48% success rate
2010
16 Fellows, 19 Finalists
2009
14 Fellows, 22 Finalists
2008
17 Fellows, 23 Finalists, 32 Candidates
53% success rate
2007
14 Fellows, 19 Finalists, 30 Candidates
47% success rate
2006
17 Fellows, 21 Finalists, 23 Candidates
74% success rate
2005
14 Fellows, 21 Finalists, 30 Candidates
47% success rate
2004
9 Fellows, 14 Finalists
2003
8 Fellows, 12 Finalists
2002
5 Fellows, 6 Finalists, 10 Candidates
50% success rate

Reclick (italized) head below to retract text & recall menu to top.

Fellowships Record 2012-13


CONGRATULATIONS to our 23 Fulbright winners. This stunning total -- a new record number of Fulbright offers for the college -- represents a 55% success rate overall in the ratio of winners to applicants.

In 2013-14, our 8 Research Fellows and 15 English Teaching Fellows will fan out across the globe to 15 different countries on 4 continents, including Smith's first Fulbrighters to Bulgaria, Laos, Sri Lanka, and Thailand.
Read more about our newest Fulbright Fellows below.

We honor all of the 42 candidates who completed Fulbright applications in 2012: The cohort proudly represents the growing diversity of Smith with over 50 percent of the applicants self-reporting as ethnic minorities, first-generation college students, or first-generation Americans.

We thank the 129 Smith faculty members who provided invaluable support to the students through mentoring, writing references, and consulting.
In addition, staff in the Jacobson and Lazarus centers, the Registrar's and Class Deans' offices, and ITS and the Poetry Center, pitched in with key support.

It is this team effort that helps keep Smith the strongest Fulbright program in the nation.

FELLOWSHIPS RESULTS 2012-13

SUMMARY

30 Fellows
23 Fulbright Offers
1 Fulbright At Large
1 Fulbright Applied Away
1 Austrian Government Teaching Assistantship
1 Critical Language Scholarship
1 Ecole Normale Superieure
1 Goldwater
1 Humanity in Action Fellow

4 Alternates (wait-listed)
4 Fulbright

32 Finalists (short-listed)
32 Fulbright

42 Candidates (applicants)
42 Fulbright

3 Fulbright Scholars
3 Smith College Faculty

30 FELLOWS


23 Fulbright Offers

Hannah Brower '13J
Taiwan: English Teaching Assistantship
Elementary or Junior High School
Mentor: Nancy Bradbury
Recommenders: Rosetta Cohen, Lois Dubin
Consultants: Yalin Chen, Floyd Cheung, Rosetta Cohen, Cornelia Pearsall
Foreign Language Evaluator: Yalin Chen
House: Friedman

Luvana Chowdhury '13
Bangladesh: Biology
"Low-Cost Accurate Test to Quickly Detect Dengue Virus to Help Save Lives"
Mentor: Steven Williams
Recommenders: Peter de Villiers, Adam Hall, Steven Williams
House: Ziskind

Genevieve de Mijolla '13
Germany: Engineering
"Protecting Vital Data-Privacy Security while Developing Smart Grid Infrastructure"
Mentor: Judith Cardell
Recommenders: Judith Cardell, Nalini Easwar, Paul Voss
Consultants: Nalini Easwar
Foreign Language Evaluator: Joseph McVeigh
House: Talbot

Christina Evans '12
Colombia: English Teaching Assistantship
University
Mentor: Maria Rueda
Recommenders: Ibtissam Bouachrine, Maria Harretche, Maria Rueda
Consultants: Reyes Lazaro, Ibtissam Bouachrine, Maria Harretche
Foreign Language Evaluator: Reyes Lazaro
House: Comstock

Elena Farrar '10
Malawi: Education
"Empowering Skills Acquisition: Overcoming Barriers to Secondary Education"
Mentor: Greg White
Recommenders: Greg White
Consultants: Rosetta Cohen
House: Chase

Tosca Fischer '13
Germany: History
"When the 'Brown Pest' Showed Up at the Party—St. Pauli Under the Nazi Regime"
Mentor: Judith Keyler-Mayer
Recommenders: Judith Keyler-Mayer, Jocelyn Kolb, Richard Lim
Consultants: Jocelyn Kolb, Richard Lim
Foreign Language Evaluator: Judith Keyler-Mayer
House: Cutter

Victoria Henry '13J
Colombia: English Teaching Assistantship
Elementary or High School
Mentor: Donna Riley
Recommenders: Donna Riley, Andrea Stone, Paul Voss
Consultants: Gillian Kendall
Foreign Language Evaluator: Silvia Berger
House: Cushing

Chloe Hill '12
Brazil: Language and Literature
"Beyond the Tropical: Bahia Re-Imagined Through the Universal Poetry of Myriam Fraga"
Mentor: Malcolm McNee
Recommenders: Marguerite Harrison, Malcolm McNee, Janie Vanpee
Consultants: Marguerite Harrison, Janie Vanpee, Ellen Watson
Foreign Language Evaluator: Malcolm McNee
House: Friedman

Ruth Isserman '13
Germany: English Teaching Assistantship
Elementary or Secondary School
Mentor: Joel Westerdale
Recommenders: Jefferson Hunter, Judith Keyler-Mayer, Joel Westerdale
Consultants: Judith Keyler-Mayer
Foreign Language Evaluator: Judith Keyler-Mayer
House: Capen

Katheryne Jackson '13
Brazil: English Teaching Assistantship
University
Mentor: Sharon Seelig
Recommenders: Malcolm McNee, L'Tanya Richmond , Andrea Stone
Consultants: Malcolm McNee
Foreign Language Evaluator: Lisandro Kahan
House: King

Andrea Kang '13
South Korea: English Teaching Assistantship
Secondary School
Mentor: Jennifer Guglielmo
Recommenders: Daniel Gardner, Jina Kim, Dennis Yasutomo
Consultants: Sara Eddy, Jefferson Hunter, Kimberly Kono
Foreign Language Evaluator: Suk Massey
House: Chapin

Aileen Kim '13
South Korea: Political Science
"Surveying the Shifting Role of Gender in South Korean Electoral Politics and Party Platforms"
Mentor: Marc Lendler
Recommenders: Marc Lendler, Suk Massey, Dennis Yasutomo
Consultants: Donna Divine, Jina Kim, Suk Massey, Dennis Yasutomo
Foreign Language Evaluator: Suk Massey
House: Park

Hunter King '13J
Sri Lanka: English Teaching Assistantship
University or High School
Mentor: Justin Cammy
Recommenders: Justin Cammy, Jay Garfield, Andrew Rotman
Consultants: Jay Garfield, Andrew Rotman
House: Friedman

Abigail Knickerbocker '13
Peru: English Teaching Assistantship
Teachers' College
Mentor: Douglas Patey
Recommenders: Marguerite Harrison, Maria Rueda
Consultants: Silvia Berger, Marguerite Harrison, Michelle Joffroy, Maria Rueda, Anne Zulawski
Foreign Language Evaluator: Michelle Joffroy
House: Wilson

Hanna Koby '13J
Thailand: English Teaching Assistantship
Elementary or Secondary School
Mentor: Elizabeth Spelman
Recommenders: Rob Nicholson, Jeffry Ramsey, Elizabeth Spelman
Consultants: Albert Mosley, Jeffry Ramsey
House: Parsons

Sophie Mettler-Grove '13
India: Environmental Studies
"Identifying Factors for Success in Innovative Rainwater Capture Initiatives"
Mentor: Leslie King
Recommenders: Howard Gold, Greg White
Consultants: Nalini Bhushan, Kim Bierwert, David Smith, Greg White
House: Talbot

Amelia Murphy '13
Indonesia: English Teaching Assistantship
High School
Mentor: David Palmer
Recommenders: Bruno Grazioli, David Palmer
Consultants: Ernest Benz, Nora Crow, Andrew Rotman
House: Cushing

Nia Spooner '13
Taiwan: English Teaching Assistantship
Elementary or Junior High School
Mentor: Samuel Intrator
Recommenders: Samuel Intrator
Consultants: Sara Eddy, Carol Learned-Miller, Cathy Swift
Foreign Language Evaluator: Yalin Chen
House: Gardiner

Katy Swartz '13
Bulgaria: English Teaching Assistantship
Secondary School
Mentor: Donna Divine
Recommenders: Justin Cammy, Donna Divine
Consultants: Julio Alves, Naila Moreira
House: Hopkins

Sarah Tucker '13
Indonesia: Biology
"Developing Innovative Management Solutions in Small-Scale Fishing Communities"
Mentor: David Smith
Recommenders: Jesse Bellemare, Laura Katz, David Smith
House: Cushing

Kamilah Weeks '13
Laos: English Teaching Assistantship
University
Mentor: Ibtissam Bouachrine
Recommenders: Ibtissam Bouachrine, Justin Cammy, Donna Divine
Consultants: Randall Bartlett, Justin Cammy, Donna Divine
House: Baldwin

Susan Wu '13
Malaysia: English Teaching Assistantship
Primary or Secondary School
Mentor: Sara Pruss
Recommenders: Paulette Peckol
Consultants: Debra Carney, Rosetta Cohen, Sara Eddy, John Loveless
House: Ziskind

Alison Yong '13
Taiwan: English Teaching Assistantship
Elementary or Junior High School
Mentor: Richard Millington
Recommenders: Yalin Chen, Richard Millington, Andrea Stone
Consultants: Yalin Chen, Andrea Stone
Foreign Language Evaluator: Yalin Chen
House: Capen

1 Fulbright At Large

Katherine Moonan '12
Cantabria, Spain
High School English Teaching Assistantship

1 Fulbright Applied Away

Jessica Camille Aguirre '07
Masters candidate at Columbia University Graduate School of Journalism
Germany: Beginning Professional Journalism Award
Former Smith House: Parsons

1 Austrian Government Teaching Assistantship

Elizabeth Williams '13

1 Critical Language Scholarship

Natalie Weaver '15
Arabic Intermediate
Morocco

1 Ecole Normale Superieure

Julia Hladky '13
Paris, France: History
"Gendered Symbolism in Renaissance Royal Entrance Ceremonies"
Mentors: Hélène Visentin, Darcy Buerkle
House: Chapin

1 Goldwater

Emily Flynn '14
Goldwater Scholar
Majors: Computer Science, Biochemistry
Career Goal: Ph.D. in Computational Biology. Conduct research in computational structural biology and teach and mentor students at a university.

1 Humanity in Action Fellow

Yenisleidy Simon '13
Human Rights, Denmark
Recommenders: Patricia DiBartolo, Brent Durbin

4 ALTERNATES (wait-listed)


4 Fulbright Alternates

Zoë Gioja '13
South Korea: English Teaching Assistantship
Secondary School
Mentor: Jennifer Hall-Witt
Recommenders: Ernest Benz, Joshua Birk, Douglas Patey
Consultants: Ernest Benz, Joshua Birk, Douglas Patey
House: Parsons

Lisa Saladin '13
Ireland: Language and Literature
"Fresh Feminine Voices: Transfiguring Irish-Language Poetry in the Postmodern Era"
Mentor: Michael Thurston
Recommenders: Dawn Fulton, Helene Visentin
Consultants: Craig Davis, Janie Vanpee
House: Dawes

Joanna Trott '13
Norway: Energy
"Model Policy Foresight in Preparing for Transition from Fossil Fuels to Renewable Energy"
Mentor: Nola Reinhardt
Recommenders: Fernando Armstrong-Fumero, Nola Reinhardt
Consultants: Debra Carney, Holly Davis
House: Park

Madeline Zehnder '13
Barbados: Language and Literature
"Writing Resistance, Writing Community: Neglected Texts of the Black Atlantic"
Mentor: Andrea Stone
Recommenders: William Oram, Eric Reeves, Andrea Stone
Consultants: Craig Davis, Ellen Kaplan
House: Jordan

32 FINALISTS (short-listed)

32 Fulbright
76 Percent First-Round Success Rate
See above for Finalists elected Fellows

Hannah Brower '13J
Taiwan: English Teaching Assistantship
Elementary or Junior High School
Mentor: Nancy Bradbury
Recommenders: Rosetta Cohen, Lois Dubin
Consultants: Yalin Chen, Floyd Cheung, Rosetta Cohen, Cornelia Pearsall
Foreign Language Evaluator: Yalin Chen
House: Friedman

Luvana Chowdhury '13
Bangladesh: Biology
"Low-Cost Accurate Test to Quickly Detect Dengue Virus to Help Save Lives"
Mentor: Steven Williams
Recommenders: Peter de Villiers, Adam Hall, Steven Williams
House: Ziskind

Genevieve de Mijolla '13
Germany: Engineering
"Protecting Vital Data-Privacy Security while Developing Smart Grid Infrastructure"
Mentor: Judith Cardell
Recommenders: Judith Cardell, Nalini Easwar, Paul Voss
Consultants: Nalini Easwar
Foreign Language Evaluator: Joseph McVeigh
House: Talbot

Sophia Demuynck '13
Brazil: English Teaching Assistantship
University
Mentor: Judith Cardell
Recommenders: Jaime Ginsberg, Eeva Sointu
Consultants: Eeva Sointu
Foreign Language Evaluator: Marguerite Harrison
House: King

Christina Evans '12
Colombia: English Teaching Assistantship
University
Mentor: Maria Rueda
Recommenders: Ibtissam Bouachrine, Maria Harretche, Maria Rueda
Consultants: Reyes Lazaro, Ibtissam Bouachrine, Maria Harretche
Foreign Language Evaluator: Reyes Lazaro
House: Comstock

Elena Farrar '10
Malawi: Education
"Empowering Skills Acquisition: Overcoming Barriers to Secondary Education"
Mentor: Greg White
Recommenders: Greg White
Consultants: Rosetta Cohen
House: Chase

Tosca Fischer '13
Germany: History
"When the 'Brown Pest' Showed Up at the Party—St. Pauli Under the Nazi Regime"
Mentor: Judith Keyler-Mayer
Recommenders: Judith Keyler-Mayer, Jocelyn Kolb, Richard Lim
Consultants: Jocelyn Kolb, Richard Lim
Foreign Language Evaluator: Judith Keyler-Mayer
House: Cutter

Zoë Gioja '13
South Korea: English Teaching Assistantship
Secondary School
Mentor: Jennifer Hall-Witt
Recommenders: Ernest Benz, Joshua Birk, Douglas Patey
Consultants: Ernest Benz, Joshua Birk, Douglas Patey
House: Parsons

Victoria Henry '13J
Colombia: English Teaching Assistantship
Elementary or High School
Mentor: Donna Riley
Recommenders: Donna Riley, Andrea Stone, Paul Voss
Consultants: Gillian Kendall
Foreign Language Evaluator: Silvia Berger
House: Cushing

Chloe Hill '12
Brazil: Language and Literature
"Beyond the Tropical: Bahia Re-Imagined Through the Universal Poetry of Myriam Fraga"
Mentor: Malcolm McNee
Recommenders: Marguerite Harrison, Malcolm McNee, Janie Vanpee
Consultants: Marguerite Harrison, Janie Vanpee, Ellen Watson
Foreign Language Evaluator: Malcolm McNee
House: Friedman

Elena Iannaccone '11
Switzerland: Law
"Swiss NGO Catalysts for Partnerships Promoting Transparency in International Finance"
Mentor: Howard Gold
Recommenders: Kimberly Albright, Howard Gold, Greg White
Consultants: Randy Bartlett, Mlada Bukovansky, Greg White
Foreign Language Evaluator: Kiki Gounaridou, Bruno Grazioli
House: Friedman

Ruth Isserman '13
Germany: English Teaching Assistantship
Elementary or Secondary School
Mentor: Joel Westerdale
Recommenders: Jefferson Hunter, Judith Keyler-Mayer, Joel Westerdale
Consultants: Judith Keyler-Mayer
Foreign Language Evaluator: Judith Keyler-Mayer
House: Capen

Katheryne Jackson '13
Brazil: English Teaching Assistantship
University
Mentor: Sharon Seelig
Recommenders: Malcolm McNee, L'Tanya Richmond , Andrea Stone
Consultants: Malcolm McNee
Foreign Language Evaluator: Lisandro Kahan
House: King

Andrea Kang '13
South Korea: English Teaching Assistantship
Secondary School
Mentor: Jennifer Guglielmo
Recommenders: Daniel Gardner, Jina Kim, Dennis Yasutomo
Consultants: Sara Eddy, Jefferson Hunter, Kimberly Kono
Foreign Language Evaluator: Suk Massey
House: Chapin

Aileen Kim '13
South Korea: Political Science
"Surveying the Shifting Role of Gender in South Korean Electoral Politics and Party Platforms"
Mentor: Marc Lendler
Recommenders: Marc Lendler, Suk Massey, Dennis Yasutomo
Consultants: Donna Divine, Jina Kim, Suk Massey, Dennis Yasutomo
Foreign Language Evaluator: Suk Massey
House: Park

Hunter King '13J
Sri Lanka: English Teaching Assistantship
University or High School
Mentor: Justin Cammy
Recommenders: Justin Cammy, Jay Garfield, Andrew Rotman
Consultants: Jay Garfield, Andrew Rotman
House: Friedman

Abigail Knickerbocker '13
Peru: English Teaching Assistantship
Teachers' College
Mentor: Douglas Patey
Recommenders: Marguerite Harrison, Maria Rueda
Consultants: Silvia Berger, Marguerite Harrison, Michelle Joffroy, Maria Rueda, Anne Zulawski
Foreign Language Evaluator: Michelle Joffroy
House: Wilson

Hanna Koby '13J
Thailand: English Teaching Assistantship
Elementary or Secondary School
Mentor: Elizabeth Spelman
Recommenders: Rob Nicholson, Jeffry Ramsey, Elizabeth Spelman
Consultants: Albert Mosley, Jeffry Ramsey
House: Parsons

Sophie Mettler-Grove '13
India: Environmental Studies
"Identifying Factors for Success in Innovative Rainwater Capture Initiatives"
Mentor: Leslie King
Recommenders: Howard Gold, Greg White
Consultants: Nalini Bhushan, Kim Bierwert, David Smith, Greg White
House: Talbot

Amelia Murphy '13
Indonesia: English Teaching Assistantship
High School
Mentor: David Palmer
Recommenders: Bruno Grazioli, David Palmer
Consultants: Ernest Benz, Nora Crow, Andrew Rotman
House: Cushing

Lisa Saladin '13
Ireland: Language and Literature
"Fresh Feminine Voices: Transfiguring Irish-Language Poetry in the Postmodern Era"
Mentor: Michael Thurston
Recommenders: Dawn Fulton, Helene Visentin
Consultants: Craig Davis, Janie Vanpee
House: Dawes

Kirsten Silfvenius '13
Mongolia: Anthropology
"Scouting on the Steppe: The Impact of the Scouting Movement on Rural Education"
Mentor: Suzanne Gottschang
Recommenders: Suzanne Gottschang
Consultants: Elliot Fratkin, Caroline Melly
House: Lawrence

Nia Spooner '13
Taiwan: English Teaching Assistantship
Elementary or Junior High School
Mentor: Samuel Intrator
Recommenders: Samuel Intrator
Consultants: Sara Eddy, Carol Learned-Miller, Cathy Swift
Foreign Language Evaluator: Yalin Chen
House: Gardiner

Katy Swartz '13
Bulgaria: English Teaching Assistantship
Secondary School
Mentor: Donna Divine
Recommenders: Justin Cammy, Donna Divine
Consultants: Julio Alves, Naila Moreira
House: Hopkins

Sydney Tichenor '09
New Zealand: Linguistics
"Dialect Variation: How New Zealanders' Perceptions of English Shape Language Usage"
Mentor: Jill de Villiers
Recommenders: Jill de Villiers
House: Sessions

Joanna Trott '13
Norway: Energy
"Model Policy Foresight in Preparing for Transition from Fossil Fuels to Renewable Energy"
Mentor: Nola Reinhardt
Recommenders: Fernando Armstrong-Fumero, Nola Reinhardt
Consultants: Debra Carney, Holly Davis
House: Park

Sarah Tucker '13
Indonesia: Biology
"Developing Innovative Management Solutions in Small-Scale Fishing Communities "
Mentor: David Smith
Recommenders: Jesse Bellemare, Laura Katz, David Smith
House: Cushing

Kamilah Weeks '13
Laos: English Teaching Assistantship
University
Mentor: Ibtissam Bouachrine
Recommenders: Ibtissam Bouachrine, Justin Cammy, Donna Divine
Consultants: Randall Bartlett, Justin Cammy, Donna Divine
House: Baldwin

Susan Wu '13
Malaysia: English Teaching Assistantship
Primary or Secondary School
Mentor: Sara Pruss
Recommenders: Paulette Peckol
Consultants: Debra Carney, Rosetta Cohen, Sara Eddy, John Loveless
House: Ziskind

Alison Yong '13
Taiwan: English Teaching Assistantship
Elementary or Junior High School
Mentor: Richard Millington
Recommenders: Yalin Chen, Richard Millington, Andrea Stone
Consultants: Yalin Chen, Andrea Stone
Foreign Language Evaluator: Yalin Chen
House: Capen

Madeline Zehnder '13
Barbados: Language and Literature
"Writing Resistance, Writing Community: Neglected Texts of the Black Atlantic"
Mentor: Andrea Stone
Recommenders: William Oram, Eric Reeves, Andrea Stone
Consultants: Craig Davis, Ellen Kaplan
House: Jordan

Jenna Zukswert '13
Canada: Forestry
"Ecological Consequences of the Mountain Pine Beetle Epidemic in Canadian Boreal Forests"
Mentor: Robert Merritt
Recommenders: Jesse Bellemare, Robert Merritt, Amy Rhodes
Consultants: Jesse Bellemare, Julianne Busa, Amy Rhodes, David Smith
House: Chapin

42 CANDIDATES (applicants)


Another record this Fulbright competition year of 2012–13, is the low attrition rate of those applicants who were admitted into our Fellowships Program to apply through Smith versus the number who completed their applications, the 42 candidates listed below.
We began with a field of 51 potential applicants and only nine withdrew, which means our retention rate was 82 percent. Last year for instance, 27 applicants dropped out along the way, which is three times more than this year.

The 42 Candidates produced well over 1,000 pages of application materials in a short space of time. Candidates enjoyed the support and guidance of 129 faculty members plus help from other key staff in offices and centers around campus.

See above for Candidates elected Finalists

Reclick (italized) head to retract text & recall menu to top.

42 Fulbright


Dahna Black '13
Bahrain: English Teaching Assistantship
University or Vocational Institution
Mentor: Mlada Bukovansky
Recommenders: Mlada Bukovansky, Suleiman Mourad
Consultants: Greg White
Foreign Language Evaluator: Abdelkader Berrahmoun
House: Cushing

Hannah Brower '13J
Taiwan: English Teaching Assistantship
Elementary or Junior High School
Mentor: Nancy Bradbury
Recommenders: Rosetta Cohen, Lois Dubin
Consultants: Yalin Chen, Floyd Cheung, Rosetta Cohen, Cornelia Pearsall
Foreign Language Evaluator: Yalin Chen
House: Friedman

Marisa Cheng '13
Canada: Music Theory
"Visual Music: Training Students to See Tones and Hear Colors to Enhance Music Education"
Mentor: George Robinson
Recomenders: Raphael Atlas, George Robinson, Margaret Sarkissian
Consultants: Raphael Atlas, Janice Gatty, Janice Moulton, Alan Rudnitsky, Margaret Sarkissian
House: Cutter

Luvana Chowdhury '13
Bangladesh: Biology
"Low-Cost Accurate Test to Quickly Detect Dengue Virus to Help Save Lives"
Mentor: Steven Williams
Recommenders: Peter de Villiers, Adam Hall, Steven Williams
House: Ziskind

Genevieve de Mijolla '13
Germany: Engineering
"Protecting Vital Data-Privacy Security while Developing Smart Grid Infrastructure"
Mentor: Judith Cardell
Recommenders: Judith Cardell, Nalini Easwar, Paul Voss
Consultants: Nalini Easwar
Foreign Language Evaluator: Joseph McVeigh
House: Talbot

Sophia Demuynck '13
Brazil: English Teaching Assistantship
Teachers' College
Mentor: Judith Cardell
Recommenders: Jaime Ginsberg, Eeva Sointu
Consultants: Eeva Sointu
Foreign Language Evaluator: Marguerite Harrison
House: King

Elizabeth Esposito '13J
Ecuador: Urban Development & Planning
"Down the Road: How Bus Rapid Transit (BRT) has Improved the Quality of Life in Quito"
Mentor: Reid Bertone-Johnson
Recommenders: Reid Bertone-Johnson, Greg White
Consultants: Randy Bartlett, Julianne Busa, Nick Horton, Leslie King, Charles Staelin, Paul Voss, Greg White
Foreign Language Evaluator: Nancy Sternbach
House: Talbot

Christina Evans '12
Colombia: English Teaching Assistantship
University
Mentor: Maria Rueda
Recommenders: Ibtissam Bouachrine, Maria Harretche, Maria Rueda
Consultants: Reyes Lazaro, Ibtissam Bouachrine, Maria Harretche
Foreign Language Evaluator: Reyes Lazaro
House: Comstock

Yasmine Evans '13
South Africa: Political Science
"From One Generation to the Next: Preparing Women for Political Leadership"
Mentor: Susan Bourque
Recommenders: Riche Barnes, Susan Bourque, Louis Wilson
Consultants: Riche Barnes, Peter de Villiers, Brent Durbin, Roger Kaufman, Katwiwa Mule, Louis Wilson
House: Baldwin

Elena Farrar '10
Malawi: Education
"Empowering Skills Acquisition: Overcoming Barriers to Secondary Education"
Mentor: Greg White
Recommenders: Greg White
Consultants: Rosetta Cohen
House: Chase

Tosca Fischer '13
Germany: History
"When the 'Brown Pest' Showed Up at the Party—St. Pauli Under the Nazi Regime"
Mentor: Judith Keyler-Mayer
Recommenders: Judith Keyler-Mayer, Jocelyn Kolb, Richard Lim
Consultants: Jocelyn Kolb, Richard Lim
Foreign Language Evaluator: Judith Keyler-Mayer
House: Cutter

Rachel Garbus '13
Benin: Education
"Facing School Challenges from the Ground Up: Community-Based Education Reform Solutions"
Mentor: Martha Ackelsberg
Recommenders: Leonard Berkman
Consultants: Jonathan Gosnell, Greg White
House: Northrop

Radhika Garland '10
Russia: Art History
"Universal Language of the Popular Print Captured through Three Centuries of the Russian Lubok"
Mentor: Dana Leibsohn
Recommenders: Martha Ackelsberg, Nalini Bhushan
Consultants: Martha Ackelsberg, Maria Banerjee, Lee Burns
House: Dawes

Zoë Gioja '13
South Korea: English Teaching Assistantship
Secondary School
Mentor: Jennifer Hall-Witt
Recommenders: Ernest Benz, Joshua Birk, Douglas Patey
Consultants: Ernest Benz, Joshua Birk, Douglas Patey
House: Parsons

Victoria Henry '13J
Colombia: English Teaching Assistantship
Elementary or High School
Mentor: Donna Riley
Recommenders: Donna Riley, Andrea Stone, Paul Voss
Consultants: Gillian Kendall
Foreign Language Evaluator: Silvia Berger
House: Cushing

Chloe Hill '12
Brazil: Language and Literature
"Beyond the Tropical: Bahia Re-Imagined Through the Universal Poetry of Myriam Fraga"
Mentor: Malcolm McNee
Recommenders: Marguerite Harrison, Malcolm McNee, Janie Vanpee
Consultants: Marguerite Harrison, Janie Vanpee, Ellen Watson
Foreign Language Evaluator: Malcolm McNee
House: Friedman

Elena Iannaccone '11
Switzerland: Law
"Swiss NGO Catalysts for Partnerships Promoting Transparency in International Finance"
Mentor: Howard Gold
Recommenders: Kimberly Albright, Howard Gold, Greg White
Consultants: Randy Bartlett, Mlada Bukovansky, Greg White
Foreign Language Evaluator: Kiki Gounaridou, Bruno Grazioli
House: Friedman

Ruth Isserman '13
Germany: English Teaching Assistantship
Elementary or Secondary School
Mentor: Joel Westerdale
Recommenders: Jefferson Hunter, Judith Keyler-Mayer, Joel Westerdale
Consultants: Judith Keyler-Mayer
Foreign Language Evaluator: Judith Keyler-Mayer
House: Capen

Katheryne Jackson '13
Dominican Republic: English Teaching Assistantship
High School
Mentor: Sharon Seelig
Recommenders: Malcolm McNee, L'Tanya Richmond , Andrea Stone
Consultants: Malcolm McNee
Foreign Language Evaluator: Lisandro Kahan
House: King

Andrea Kang '13
South Korea: English Teaching Assistantship
Secondary School
Mentor: Jennifer Guglielmo
Recommenders: Daniel Gardner, Jina Kim, Dennis Yasutomo
Consultants: Sara Eddy, Jefferson Hunter, Kimberly Kono
Foreign Language Evaluator: Suk Massey
House: Chapin

Aileen Kim '13
South Korea: Political Science
"Surveying the Shifting Role of Gender in South Korean Electoral Politics and Party Platforms"
Mentor: Marc Lendler
Recommenders: Marc Lendler, Suk Massey, Dennis Yasutomo
Consultants: Donna Divine, Jina Kim, Suk Massey, Dennis Yasutomo
Foreign Language Evaluator: Suk Massey
House: Park

Hunter King '13J
Sri Lanka: English Teaching Assistantship
University or High School
Mentor: Justin Cammy
Recommenders: Justin Cammy, Jay Garfield, Andrew Rotman
Consultants: Jay Garfield, Andrew Rotman
House: Friedman

Abigail Knickerbocker '13
Peru: English Teaching Assistantship
Teachers' College
Mentor: Douglas Patey
Recommenders: Marguerite Harrison, Maria Rueda
Consultants: Silvia Berger, Marguerite Harrison, Michelle Joffroy, Maria Rueda, Anne Zulawski
Foreign Language Evaluator: Michelle Joffroy
House: Wilson

Hanna Koby '13J
Thailand: English Teaching Assistantship
Elementary or Secondary School
Mentor: Elizabeth Spelman
Recommenders: Rob Nicholson, Jeffry Ramsey, Elizabeth Spelman
Consultants: Albert Mosley, Jeffry Ramsey
House: Parsons

Elayna Lalikos '13
China: Sociology
"Female Martial Artists: Promotion of Gender Equality Through Wushu Kung Fu"
Mentor: Sabina Knight
Recommenders: Sabina Knight, Sujane Wu, Ling Zhao
Consultants: Sujane Wu
Foreign Language Evaluator: Ling Zhao
House: Park

Claire Ma '13
Singapore: Urban Planning and Development
"Building a Singaporean Identity with Public Housing's Ethnic Integration Policy"
Mentor: Randall Bartlett
Recommenders: Randall Bartlett, Brent Durbin, Andy Rotman
Consultants: Mlada Bukovansky, Brent Durbin, Andy Rotman, Gregory White, Dennis Yasutomo
Foreign Language Evaluator: Yalin Chen
House: Ziskind

Sophie Mettler-Grove '13
India: Environmental Studies
"Identifying Factors for Success in Innovative Rainwater Capture Initiatives"
Mentor: Leslie King
Recommenders: Howard Gold, Greg White
Consultants: Nalini Bhushan, Kim Bierwert, David Smith, Greg White
House: Talbot

Amelia Murphy '13
Indonesia: English Teaching Assistantship
High School
Mentor: David Palmer
Recommenders: Bruno Grazioli, David Palmer
Consultants: Ernest Benz, Nora Crow, Andrew Rotman
House: Cushing

Lisa Saladin '13
Ireland: Language and Literature
"Fresh Feminine Voices: Transfiguring Irish-Language Poetry in the Postmodern Era"
Mentor: Michael Thurston
Recommenders: Dawn Fulton, Helene Visentin
Consultants: Craig Davis, Janie Vanpee
House: Dawes

Kirsten Silfvenius '13
Mongolia: Anthropology
"Scouting on the Steppe: The Impact of the Scouting Movement on Rural Education"
Mentor: Suzanne Gottschang
Recommenders: Suzanne Gottschang
Consultants: Elliot Fratkin, Caroline Melly
House: Lawrence

Nia Spooner '13
Taiwan: English Teaching Assistantship
Elementary or Junior High School
Mentor: Samuel Intrator
Recommenders: Samuel Intrator
Consultants: Sara Eddy, Carol Learned-Miller, Cathy Swift
Foreign Language Evaluator: Yalin Chen
House: Gardiner

Katy Swartz '13
Bulgaria: English Teaching Assistantship
Secondary School
Mentor: Donna Divine
Recommenders: Justin Cammy, Donna Divine
Consultants: Julio Alves, Naila Moreira
House: Hopkins

Sydney Tichenor '09
New Zealand: Linguistics
"Dialect Variation: How New Zealanders' Perceptions of English Shape Language Usage"
Mentor: Jill de Villiers
Recommenders: Jill de Villiers
House: Sessions

Joanna Trott '13
Norway: Energy
"Model Policy Foresight in Preparing for Transition from Fossil Fuels to Renewable Energy"
Mentor: Nola Reinhardt
Recommenders: Fernando Armstrong-Fumero, Nola Reinhardt
Consultants: Debra Carney, Holly Davis
House: Park

Sarah Tucker '13
Indonesia: Biology
"Developing Innovative Management Solutions in Small-Scale Fishing Communities "
Mentor: David Smith
Recommenders: Jesse Bellemare, Laura Katz, David Smith
House: Cushing

Kamilah Weeks '13
Laos: English Teaching Assistantship
University
Mentor: Ibtissam Bouachrine
Recommenders: Ibtissam Bouachrine, Justin Cammy, Donna Divine
Consultants: Randall Bartlett, Justin Cammy, Donna Divine
House: Baldwin

Elizabeth Williams '13
Germany: English Teaching Assistantship
Elementary or Secondary School
Mentor: Ernest Benz
Recommenders: Ernest Benz, William Oram
Consultants: Patrick Coby, Greg White
Foreign Language Evaluator: Jocelyne Kolb
House: Cushing

Susan Wu '13
Malaysia: English Teaching Assistantship
Primary or Secondary School
Mentor: Sara Pruss
Recommenders: Paulette Peckol
Consultants: Debra Carney, Rosetta Cohen, Sara Eddy, John Loveless
House: Ziskind

Clare Yaghjian '13
India: Anthropology
"Shifting Relevance, Continued Prevalence: Kolam Competitions Expressing a New Era"
Mentor: Andrew Rotman
Recommenders: Caroline Melly, Catherine Smith
Consultants: Pinky Hota
House: Albright

Alison Yong '13
Taiwan: English Teaching Assistantship
Elementary or Junior High School
Mentor: Richard Millington
Recommenders: Yalin Chen, Richard Millington, Andrea Stone
Consultants: Yalin Chen, Andrea Stone
Foreign Language Evaluator: Yalin Chen
House: Capen

Madeline Zehnder '13
Barbados: Language and Literature
"Writing Resistance, Writing Community: Neglected Texts of the Black Atlantic"
Mentor: Andrea Stone
Recommenders: William Oram, Eric Reeves, Andrea Stone
Consultants: Craig Davis, Ellen Kaplan
House: Jordan

Jenna Zukswert '13
Canada: Forestry
"Ecological Consequences of the Mountain Pine Beetle Epidemic in Canadian Boreal Forests"
Mentor: Robert Merritt
Recommenders: Jesse Bellemare, Robert Merritt, Amy Rhodes
Consultants: Jesse Bellemare, Amy Rhodes, David Smith
House: Chapin

3 FULBRIGHT SCHOLARS

3 Fulbright Scholars

Stacie Hagenbaugh
Director, Lazarus Center for Career Development
Fulbright-Nehru International Education Administrators Award
Participating Universities Included: Indian Institute of Technology, University of Delhi, Amrita University
Delhi, Mumbai, Kochi
March 9-23 2013

Andy Rotman, Associate Professor, Religion
US Fulbright Scholar Research Award
Project title: "Branding the Indian Bazaar: Marketing, Religion, and the Making of a Moral Economy"
Affiliation: Banaras Hindu University or the Central University of Tibetan Studies, Varanasi, Uttar Pradesh, India
December 2013 — June 2014

Nancy Saporta Sternbach, Professor of Spanish and Portuguese
US Fulbright Scholar Research Award
Project title: "A Turkish Sephardic Cookbook: Chronicling Historical Legacy"
Affiliation: The Ottoman-Turkish Sephardic Culture Research Center in Istanbul, Turkey
Spring 2014

Fellowships Record 2011-12
CONGRATULATIONS to our candidates listed below who have been named Fellows, Alternates (wait-listed) or first-round (short-listed) Fulbright Finalists in the current 2011-12 competition. The complete results should all be in by Commencement mid-May 2012. Our new Fulbright Fellows will mostly begin their Fulbright Fellowships fall 2012 in some of the 16 different countries in Africa, Asia, Oceania, Europe and the Americas where they are applying for 16 English teaching assistantships and 11 fellowships to conduct research projects: Read about them below!

We honor all our record 42 candidates who completed Fulbright applications Fall 2011. We also thank our faculty members for their about 300 mostly written inputs in support of these applications comprising about 900 pages of materials. And that covers just what was submitted to Fulbright because these 42 candidates began our campus application process out of a field of 69 applicants who registered and were admitted to our program to apply for a Fulbright through Smith. Of these, 27 or about 40% withdrew along the way, leaving only these 42 or 60% who finished the course to submit in Fall 2011 their completed applications to the national competition.
Join in our celebration:
http://content.bitsontherun.com/previews/HRoeYtzE-hpfvXIUT

SMITH was the top-producing college in the country in the 2010-11 Fulbright competition year for the 2011-12 Fulbright Fellowship year overseas. Our 19 Fulbrighters and their fabulous projects are listed at http://www.smith.edu/fulbright/news_past.php under Fellowships Record 2010-11.

Smith earned highest honors also because we achieved our record 19 fellowships with only 40 applicants -- an almost 50% success rate. See
http://chronicle.com/article/Top-Producers-of-US/129452/



This newest result upholds Smith's overall lead the past seven years in producing more Fulbrighters than any other college. It is about the third time that Smith has led the country among colleges from across the country.

FELLOWSHIPS RESULTS 2011-12
As of October 22, 2012

SUMMARY

31 Fellows
18 Fulbright Offers
1 Applied Elsewhere
4 French Government Teaching Assistanship
1 Fulbright Graduate
1 Carnegie Endowment for International Peace
2 Critical Language Scholarship
1 DAAD
1 Goldwater
1 Kathryn Davis Fellowship for Peace
1 Killam

3 Alternates
3 Fulbright

7 Finalists
7 Fulbright
31 FELLOWS


18 Fulbright Offers

Christina Arrison '06
Germany: Beginning Professional Journalism Award
"New Media, New Feminism: Modern Feminist Press in Germany"
Mentor: Gertraud Gutzmann
Recommenders: Jennifer Guglielmo, Gertraud Gutzmann
Applied At Large
House: Haven/Wesley

Sara Barz '06
France: Urban Development and Planning
"Five Years of Velib': Lessons from the World's Pre-Eminent Urban Bike-Sharing Program"
Mentor: Nicholas Horton
Recommenders: Kiki Gounaridou, Alice Hearst
Consultants: Nina Antonetti, Robert Dorit, Ann Leone, James Lowenthal, Janie Vanpee
House: Baldwin

Bridget Cho '12
South Korea: English Teaching Assistantship
Elementary School
Mentor: Sharon Seelig
Recommenders: Floyd Cheung, Howard Gold, Sharon Seelig
Consultants: Floyd Cheung, Howard Gold, Suk Massey
Foreign Language Evaluator: Suk Massey
House: Emerson

Emily Coda '12
Germany: English Teaching Assistantship
High School
Mentor: Craig Davis
Recommenders: Joshua Birk, Craig Davis, Jocelyn Kolb
Consultants: Joshua Birk, Jocelyn Kolb
Foreign Language Evaluator: Jocelyne Kolb
House: Hubbard

Margaret Dodge '12
Malaysia: English Teaching Assistantship
Elementary / High School
Mentor: Dawn Fulton
Recommenders: Martha Ackelsberg, Nalini Bhushan, Dawn Fulton
Consultants: Martha Ackelsberg, Nalini Bhushan
House: Friedman

Anastasia Gant '11
Peru: Chemistry
"Searching for Naturally Occurring Medicines to Prevent Fatal Diseases in the Americas"
Mentor: Cristina Suarez
Recommenders: Laura Katz, Kate Queeney, Cristina Suarez
Consultant: Lale Burk
Foreign Language Evaluator: Silvia Berger
House: Morris

Saira Huq '12
Bangladesh: Biology
"Improved Detection and Eradication of a Widespread Disfiguring Disease"
Mentor: Steven Williams
Recommenders: Joel Anderson, Stylianos Scordilis, Steven Williams
Consultants: Michael Barresi, Nicholas Horton
Foreign Language Evaluator: Payal Banerjee
House: Baldwin

Caroline Kang '12
South Korea: English Teaching Assistantship
Elementary School
Mentor: Suk Massey
Recommenders: Suk Massey
Consultant: Dennis Yasutomo
Foreign Language Evaluator: Suk Massey
House: Lamont

Margaret Kurkoski '12
Turkey: English Teaching Assistantship
University
Mentor: Justina Gregory
Recommenders: Scott Bradbury, Marion Goethals, Nancy Shumate
Consultant: Thalia Pandiri
House: Hubbard

Clare Landefeld '12
Cameroon: Public Health
"Preventing Mother-to-Child HIV Transmission: Barriers to Treatment for Pregnant Women"
Mentor: Robert Dorit
Recommender: Brigitte Buettner, Robert Dorit
Consultants: Virginia Hayssen, Sharon Seelig
Foreign Language Evaluator: Brigitte Buettner
House: Dawes

Anna Leversee '12
Colombia: English Teaching Assistantship
University
Mentor: Floyd Cheung
Recommenders: Floyd Cheung, Reyes Lázaro
Consultants: Martha Ackelsburg , Lucy Mule, Brian Turner
Foreign Language Evaluator: Reyes Lázaro
House: Parsons

Rose Metting '12
Malaysia: English Teaching Assistantship
Elementary / High School
Mentor: Kevin Rozario
Recommenders: Kevin Rozario, Steve Waksman
Consultants: Floyd Cheung, Steve Waksman
House: Washburn

Kathryn Mishkin '09
Indonesia: English Teaching Assistantship
High School
Mentor: Fletcher Blanchard  
Recommender: Lauren Duncan
Applied At Large
House: Haven

Amirah Nelson '10
Indonesia: English Teaching Assistantship
High School
Mentor: Roger Kaufman
Recommender: Andrew Zimbalist, Daniel Brown
Consultants: Daniel Brown, Donna Divine, Suzanne Gottschang, Andrew Rotman, Margaret Sarkissian
House: Comstock

Alexandra Page '12
Mexico: Oceanography
"Developing Cutting-Edge Tools for Fisheries Conservation and Management"
Mentor: L. David Smith
Recommenders: Kate Queeney, Kevin Shea
Consultants: Kim Bierwert, Kevin Shea, Rebecca Thomas
Foreign Language Evaluator: Maria Rueda
House: Parsons

Danielle Shelton '12
Brazil: English Teaching Assistantship
Teacher College
Mentor: Marguerite Harrison
Recommenders: Charles Cutler, Marguerite Harrison, Malcolm McNee
Consultants: Charles Cutler, Lois Dubin, Malcolm McNee, Nnamdi Pole, Vera Shevzov
House: Haven-Wesley

Hannah Sultan '12
Brazil: Agriculture
"Sustainability of Small-Scale Farming in Strategic Agricultural Region"
Mentor: Greg White
Recommenders: Marguerite Harrison, Malcolm McNee, Nola Reinhardt
Consultant: Nina Antonetti
Foreign Language Evaluator: Marguerite Harrison
House: Capen

Monica Swei '12
South Korea: English Teaching Assistantship
High School
Mentor: Jina Kim
Recommenders: Jina Kim, Kimberly Kono, Tom Rohlich
Consultants: Kimberly Kono, Tom Rohlich
House: Talbot



+ 1 Applied Elsewhere

Emily Tyner '06
Master's Program, University of Wisconsin-Milwaukee, School of Freshwater Sciences
Malawi: Environmental Studies
"Assessing Environmental Impacts of Aquaculture Cages on Lake Malawi"
House: Comstock 



4 French Government Teaching Assistanships



Alexandra Ankudowich '12 (Academie de Toulouse)
Christianne Beasley '12 (Academie de Rouen)
Kayla Carpenzano '12 (Academie de Lyon)
Alyssa Park '12 (Academie de Paris)



1 Carnegie Endowment for International Peace

Clare Lynch '12
Mentor: Jason Bauer-Clapp
Recommenders: Charles Staelin, Sujane Wu



2 Critical Language Scholarship

Christine Yeh '12
Japanese Intermediate

Frances Black '14
Turkish Intermediate



1 DAAD to Germany



Lucia Leighton '12
Research: "Acknowledging the Forgotten Risk Group: Trans-Generational Effects of Anxiety Disorders"
Mentor: Patricia DiBartolo
Recommenders: Patricia DiBartolo, Jocelyne Kolb
Consultant: Jocelyne Kolb
Foreign Language Evaluator: Jocelyne Kolb



1 Goldwater



Jenna Zukswert '13
Nominator: Jesse Bellemare
Recommenders: Jesse Bellemare, Amy Rhodes



1 Kathryn Davis Fellowship for Peace

Kinari Horton 14
Japanese
Middlebury College Language School
Mentor: Nicholas Horton

1 Killam

Emma Cooke '14
McMaster University
Mentor: Ernest Benz
Recommenders: Annaliese Beery, Mary Ellen Harrington, Beth Powell, Stylianos Scordilis

 

3 ALTERNATES



3 Fulbright



Theresa Helke '12
Malaysia: English Teaching Assistantship
Elementary / High School
Mentor: Margaret Sarkissian
Recommenders: Jay Garfield, James Henle, Christopher Pyle
Consultants: Donna Divine, Jay Garfield, James Henle
House: Northrop



Lucia Leighton '12
Germany: Psychology
"Acknowledging the Forgotten Risk Group: Trans-Generational Effects of Anxiety Disorders"
Mentor: Patricia DiBartolo
Recommenders: Patricia DiBartolo, Jocelyne Kolb
Consultant: Jocelyne Kolb
Foreign Language Evaulator: Jocelyne Kolb
House: Wilson



Lillian Masek '12
Spain: English Teaching Assistantship
Valencia Elementary School
Mentor: Reyes Lázaro
Recommenders: Jill de Villiers, Maria Estela Harretche, Bill Peterson
Consultants: Martha Ackelsberg, Jill de Villiers, Peter de Villiers, Bill Peterson
Foreign Language Evaluator: Reyes Lázaro
House: Talbot

6 FINALISTS



6 Fulbright



Naomi Barshi '12
New Zealand: Geology
"Linking Landscape Evolution with Fault History to Enhance Earthquake Hazard Assessment"
Mentor: Bosiljka Glumac
Recommenders: Robert Burger, Michelle Markley, Robert Newton
Consultant: Jack Loveless
House: Ziskind



Alexandra Ghiz '12
Italy: Musicology
"Rise of the Canzone Napoletana: Regional Song to World Stage to National Embrace"
Mentor: Alfonso Procaccini
Recommenders: Alfonso Procaccini, Karen Smith-Emerson, Maria Succi-Hempstead
Consultants: Peter Bloom, Margaret Sarkissian
Foreign Language Evaluator: Giovanna Bellesia
House: Lawrence



Elizabeth Miller '12
Germany: English Teaching Assistantship
High School
Mentor: Joseph McVeigh
Recommenders: Anna Botta, Margaret Bruzelius, Maria Succi-Hempstead
Consultant: Margaret Bruzelius, Cristanne Miller, Maria Succi-Hempstead
Foreign Language Evaluator: Joseph McVeigh
House: Friedman



Kristin Peck '12
South Korea: English Teaching Assistantship
High School
Mentor: Thomas Rohlich
Recommenders: Christopher Bolton, Maki Hubbard, Thomas Rohlich
Consultants: Jesse Bellemare, Debra Carney, Ellen O'Neil
Foreign Language Evaulator: Suk Massey
House: Baldwin



Ana Perry '12
Venezuela: Art and Architectural History
"How 'Inclusive' Bolivarian Policies Have Changed the Creation and Display of Art"
Mentors: Barbara Kellum, John Moore
Recommenders: Dorothy Moss, Carmen Ramos
Foreign Language Evaluator: Ibtissam Bouachrine
House: Friedman



Carly Smith '11
Germany: English Teaching Assistantship
High School
Mentor: Joel Westerdale
Recommender: William Oram
Consultant: Ginetta Candelario
House: Cutter



Diana Vega '12
Germany: English Teaching Assistantship
High School
Mentor: Jocelyne Kolb
Recommenders: Jutta Gutzeit, Jefferson Hunter, Jocelyne Kolb
Consultants: Recommenders: Jutta Gutzeit, Jefferson Hunter
Foreign Language Evaulator: Jocelyne Kolb
House: Comstock

Fellowships Record 2010-11


SMITH celebrates a record 19 Fulbright Fellows out of a record 40 student Fulbright applications to 30 countries submitted in fall 2010, for a record 72.5% first-round success rate. This is a new record for Smith and cements our position over the past seven years as the overall top Fulbright-producing college in the country while manifesting the college's Global Leadership Initiative.

Smith also leads the nation among all top-ranking higher educational institutions, including the Ivy League universities, in our success rate (ratio of winners to applicants). This year we have achieved a 47.5% success rate from 40 applicants. This is more than 2.5 times the national average of 17% or about one Fellow for every six applicants. At Smith, almost 1 in 2, or every other applicant, was named a Fulbright Fellow this year.

This is the first time since 2002 that we have had all our Fulbrights awarded to seniors. Other years, alumnae have helped us attain our high number of awards. Our 19 will be representing Smith and the United States in 15 different countries: Australia, Brazil, Chile, Egypt, Estonia, Germany, Jordan, Kazakhstan, Kuwait, Korea, Netherlands, Peru, Poland, Russia, Turkey.

This year Smith has exceeded 200 in the number of Fulbrights won by Smithies since we began keeping records in 1970. Of the 210 exactly, 129 of these have won Fulbrights since Smith began its Fellowships Program 10 years ago in 2001.

This year Smith had four other new records:
We had the highest number of Fulbright applicants: 40.
Applications to 30 different countries.
The most Finalists: 29.
The highest first-round success rate: 72.5%.

To produce this effort:
About 200 faculty members contributed time and expertise as mentors, recommenders, consultants, and evaluators.
It took about 800 pages of repeatedly reviewed and revised application materials to complete the 40 applications.
Students found about 70 potential research advisors and foreign institutions willing to write a letter in support of their 28 research projects.
A further 12 students and alumnae applied for Teaching Fulbrights.

FELLOWSHIPS RESULTS 2010-11
As of Sept 14, 2011

SUMMARY

33 Fellows
19 Fulbright
1 DAAD
7 French Government English Teaching Assistantship
1 Goldwater
4 Jack Kent Cooke
1 Rotary Ambassadorial Scholar

5 Alternates
5 Fulbright

5 Finalists
5 Fulbright

2 Fulbright Scholars
2 Smith College Faculty

33 FELLOWS

19 Fulbright


Laura Arellano-Weddleton '11
Poland: Museum Studies
"Forging Polish Identity Within the Warsaw Uprising and Solidarity Movement Museum Spaces"
Mentor: Frazer Ward
Recommenders: Frazer Ward
Consultants: Ernest Benz, Darcy Buerkle, Anne Deutsch '96
House: Talbot

Elizabeth Boulton '11
Germany: Physics
"Producing Highly Charged Ions to Understand the Material of the Universe"
Mentor: Malgorzata Pfabe
Recommenders: Malgorzata Pfabe, Nalini Easwar
Consultants: Shizuka Hsieh
Foreign Language Evaluator: Judith Keyler-Mayer
House: Cushing

Jennifer DeBerardinis '11
Australia: Philosophy
"Uniting Science and Metaphysics through Embracing the Reality of Inherent Contradiction"
Mentor: Jeff Ramsey
Recommenders: Jay Garfield, Jeff Ramsey
Consultants: Jay Garfield
House: Scales

Darcy Dwyer '11
Kuwait: Engineering
"Harvesting Solar Energy for Homes Suffering Blackouts"
Mentor: Susannah Howe
Recommenders: Judith Cardell, Glenn Ellis, Denise McKahn
Consultants: Denise McKahn, Borjana Mikic
House: Cushing

Almas Haider '11
Jordan: English Teaching Assistantship
Mentor: Nadya Sbaiti
Recommenders: Donna Divine, Nadya Sbaiti, Dennis Yasutomo
Consultants: Dennis Yasutomo
House: Talbot

Hiba Jamil '11
Jordan: Biology
"Detecting Deadly Parasites via One Quick, Accurate Test to Help Save Lives"
Mentor: Steven Williams
Recommenders: Michael Barresi, Adam Hall, Steven Williams
Foreign Language Evaluator: Abdelkader Berrahmoun
House: Ziskind

Danielle Kim '11
Korea: English Teaching Assistantship
Mentor: Pat Skarda
Recommenders: Donald Baumer, Fletcher Blanchard
Consultants: Donald Baumer, Fletcher Blanchard
House: Wilson

Zoë Kosoff '11
Egypt: Linguistics
"How Digital Media is Transforming Egyptian Colloquial Arabic into a Written Language"
Mentor: Jill de Villiers
Recommenders: Jill de Villiers
Consultants: Abdelkader Berrahmoun
House: Cushing

Ramsay Leimenstoll '11
Turkey: English Teaching Assistantship
Mentor: Gillian Kendall
Recommenders: Anouk Alquier, Mary Ellen Birkett, Rob Dorit
House: Parsons

Margaret Metzler '11
Germany: Theater Studies
"Resurgent Spirit: Staging Life as a Theatrical Response to War's Devastation"
Mentor: Joseph McVeigh
Recommenders: Jutta Gutzeit, Judith Keyler-Mayer, Joseph McVeigh
Consultants: Jutta Gutzeit
Foreign Language Evaluator: Joseph McVeigh
House: Ziskind

Katey Pillars '11
Estonia: History
"A Nation in the Wings that Took Center Stage"
Mentor: Sergey Glebov
Recommenders: Mlada Bukovansky, Sergey Glebov
Consultants: Ernest Alleva, Margaret Bruzelius, Jay Garfield, Susan Levin
House: Gillett

Kimberly Probolus '11
Korea: English Teaching Assistantship
Mentor: Rosetta Cohen
Recommenders: Ambreen Hai, Alice Hearst
Consultants: Holly Davis, Daniel Horowitz
House: King

Kassia Rudd '11
Germany: Geography
"Maintaining the Delicate Balance of Tourism and Conservation on a Protected Landscape"
Mentor: Amy Rhodes
Recommenders: Joseph McVeigh, Robert Newton, Amy Rhodes
Consultants: Reid Bertone-Johnson, John Burk, Allen Curran, Paulette Peckol, Sara Pruss, David Smith
Foreign Language Evaluator: Judith Keyler-Mayer
House: Parsons

Carmen Say '11
Peru: Chemistry
"Reducing Disease Through Creating Inexpensive Human-Contact Materials"
Mentor: Kate Queeney
Recommenders: Lale Burk, Robert Dorit
Foreign Language Evaluator: Ibtissam Bouachrine
House: Tyler

Lily Seidman '11
Chile: Geology
"Mitigating the Effects of Future Chilean Earthquakes Through a GIS Database"
Mentor: John Brady
Recommenders: John Brady, Robert Burger, Lawrence Meinert
Consultants: Robert Burger, Bosiljka Glumac, Lawrence Meinert
Foreign Language Evaluator: Maria Rueda
House: Morrow

Bethany Singer-Baefsky '11J
Netherlands: Law
"The Hague District Court and International Criminal Tribunals: an Examination of Efficacy"
Mentor: Anouk Alquier
Recommenders: Patrick Coby, Bruno Grazioli
Consultants: Mlada Bukovansky, Alice Hearst
House: Dawes

Ruth Spurlock '11
Russia: English Teaching Assistantship
Mentor: Catherine Woronzoff-Dashkoff
Recommenders: Maria Banerjee, Reyes Lazaro, Catherine Woronzoff-Dashkoff
Consultants: Maria Banerjee
Foreign Language Evaluator: Catherine Woronzoff-Dashkoff
House: Sessions Annex

Elizabeth Tuttle '11
Brazil: Journalism
"Grassroots Journalism Seeds Second-Generation Agrarian Reform"
Mentor: Malcolm McNee
Recommenders: Marguerite Harrison, Malcolm McNee
Consultants: Marguerite Harrison
Foreign Language Evaluator: Malcolm McNee
House: Gillett

Lauren Woodard '11
Kazakhstan: Political Science
"The Impact of Identity Formation and State-Building on Kazakhstani Autonomy"
Mentor: Mlada Bukovansky
Recommenders: Maria Banerjee, Serguei Glebov, Steven Goldstein
Consultants: Howard Gold
House: Lamont

1 DAAD

Kassia Rudd '11
Mentor: Amy Rhodes
Recommenders: Joseph McVeigh, Amy Rhodes
Consultants: Reid Bertone-Johnson, John Burk, Allen Curran, Robert Newton, Paulette Peckol, Sara Pruss, David Smith

7 French Government English Teaching Assistantships

Shakwana Etienne '11
Académie de Paris
Recommenders: Dawn Fulton and Martine Gantrel
House: Chase

Quinn Fusting '11
Académie de Versailles
Recommenders: Mary Ellen Birkett and Rob Dorit
House: Dawes

Elyse Martin '11
Académie d'Amiens
Recommender: Janie Vanpée
House: Hubbard

Jamie Meliado '10
Académie de Rouen
Recommender: Anouk Alquier

Olivia Mohler '11
Académie de Versailles
Recommenders: Anouk Alquier and Rob Dorit
House: Dawes

Jeannie Stranzl '11
Académie de la Réunion
Recommenders: Dawn Fulton, Elizabeth Pryor
House: Hopkins

Eve Whitehouse '11
Académie de Toulouse
Recommender: Anouk Alquier
House: Dawes

1 Goldwater

Francesca Tomaino '12
Major: Biological Sciences
Recommender: Steven Williams

4 Jack Kent Cooke

Vivian Andreani
2011 Undergraduate Transfer Scholarship Recipient

Lara Miller
2011 Graduate Scholarship Recipient
Massachusetts College of Liberal Arts

Alyssa Moskites
2011 Undergraduate Transfer Scholarship Recipient

Susan Wu
2011 Undergraduate Transfer Scholarship Recipient


1 Rotary Ambassadorial Scholarship

Amber Harden 11
University of Zimbabwe at Harare - Masters degree in International Relations

5 ALTERNATES

5 Fulbrights


Jade Bowden '11
Italy: Political Science
"Maintaining Italian Identity in Increasingly Diverse Early Childhood Schools"
Mentor: Giovanna Bellesia
Recommenders: Giovanna Bellesia, Bruno Grazioli, Greg White
Consultants: Susan Etheredge, Greg White
Foreign Language Evaluator: Giovanna Bellesia
House: Lamont

Estelle Dolan '10
Morocco: English Teaching Assistantship
Mentor: Reyes Lázaro
Recommenders: Anouk Alquier, Maía Estela Harretche, Reyes Lázaro
Consultants: Anouk Alquier, Maía Estela Harretche
Foreign Language Evaluator: Anouk Alquier
House: Tenney

Jessica McCarthy '09
India: Psychology
"Attitudes About Marriage Among Female College Students in Tamil Nadu"
Mentor: Andrew Rotman
Recommenders: Lauren Duncan, Bill Peterson, Andrew Rotman
Consultants: Lauren Duncan, Benita Jackson, Bill Peterson
House: Sessions

Kaitlyn Millen GR '11
Master of Education of the Deaf (MED) program
Italy: Education
"Potential and Power of Recreation Programs for Deaf Children"
Mentor: Susan Etheredge
Recommenders: Alan Marvelli
Consultants: Ruth Moore, Dan Savucci
Foreign Language Evaluator: Ruth Moore

Cristina Santarossa '11
Portugal: Biology
"Understanding How Harmful Bacteria Change Shapes to Avoid Our Body's Defenses"
Mentor: Shizuka Hsieh
Recommenders: Shizuka Hsieh, Kate Queeney
Consultants: Kate Queeney
Foreign Language Evaluator: Malcolm McNee
House: Friedman

5 FINALISTS

5 Fulbright

Nicole Abramowski '09
Germany: English Teaching Assistantship
Mentor: Ernie Alleva
Recommenders: Randy Frost
Consultants: Jocelyne Kolb
Foreign Language Evaluator: Judith Keyler-Mayer
House: Tyler

Olivia Kim '11
Spain: Public Health
"High Catalonian Private Care within the Public Health System"
Mentor: Roisin O'Sullivan
Recommenders: Roisin O'Sullivan
Consultants: Randall Bartlett, Robert Buchele, Debra Carney
Foreign Language Evaluator: Molly Falsetti-Yu
House: Talbot

Amelia Mitchell '11
Mexico: Political Science
"Mexican Film Industry Triumphs over NAFTA Setback with Surge of Innovation"
Mentor: Maria Rueda
Recommenders: Donald Baumer, Maria Rueda, Andrew Zimbalist
Consultants: Donald Baumer, Holly Davis, Daryl Gehman, Jefferson Hunter, Roger Kaufman, Alexandra Keller, Andrew Zimbalist
Foreign Language Evaluator: Maria Rueda
House: Chase

Camilla Somers '11
Italy: History
"Interpreting Italian Identity Via the 150th Anniversary Celebrations of Unification"
Mentor: Bruno Grazioli
Recommenders: Giovanna Bellesia, Bruno Grazioli
Consultants: Giovanna Bellesia, Ernest Benz
Foreign Language Evaluator: Giovanna Bellesia
House: Albright

Sarah Unbehaun '11
Germany: English Teaching Assistantship
Mentor: Judith Keyler-Mayer
Recommenders: Judith Keyler-Mayer, Joseph McVeigh
Consultants: Alice Hearst, Thalia Pandiri, Doug Patey
Foreign Language Evaluator: Joseph McVeigh
House: Ziskind

2 Fulbright Scholars

2 Smith College Faculty

Elliot Fratkin, Professor of Anthropology
US Fulbright Scholar (Teaching and Research Award) at Hawassa University, Ethiopia
Teaching "Anthropology of Development" and "Human Ecology" and developing a Masters Degree Program in Development Anthropology at Hawassa University, Ethiopia
September 2011 to June 2012

Patricia Hart Mangan, Visiting Professor of Anthropology
Fulbright Scholar Teaching Award
Teaching 19th and 18th century American history and anthropology and conducting anthropological research
China
September 2011 to June 2012

0 AWARDS

Fellowships Record 2009-10
As of January 06, 2011

Out of our original 19 Finalists this year, the 16 offers of a Fulbright Fellowship represent a new record 84 percent success rate, with only three out of the 19 not being offered the award. Two alumnae applied directly, totaling 16 Smith Fulbright Fellows this year.

SUMMARY

41 Fellows
16 Fulbright
7 Blumberg
1 Boren
1 DAAD
2 ENS Fellows
3 French Government English Teaching Assistantship
1 Hellenic American Education Foundation (HAEF) Fellow
1 Jack Kent Cooke
6 National Science Foundation
1 NOAA Hollings Scholar
1 Presidential Fellow
1 Soros New American Fellow

1 Alternate
1 Fulbright

2 Finalists
2 Fulbright

2 Fulbright Scholars
1 Smith College Faculty
1 Smith College Alumna

3 Awards
3 Japan-America Student Conference Delegates

41 FELLOWS

16 Fulbright Offers
Fellowship Year 2010–11
Competition Year 2009–10

Stephanie Aldrin '10
India: Biology
"Development and Implementation of a New DNA-Based Diagnostic Test"
Mentors: Elizabeth Jamieson, Steven Williams
Recommenders: Elizabeth Jamieson, Kevin Shea, Steven Williams
House: Friedmans

Claire Denton-Spalding '10
Argentina: History
"Emergence of the Graphic Novel as Mainstream Literature"
Mentor: Tom Riddell
Recommenders: Randall Bartlett, Peter de Villiers, Nola Reinhardt
Consultants: Randall Bartlett, Frazer Ward
Language Evaluator: Silvia Berger
House: Tyler

Biljana Dimitrovski '10
Macedonia: Political Science
"The Changing Political and Economic Role of Women"
Mentor: Donald Baumer
Recommenders: Donald Baumer, Steven Goldstein
Consultant: Steven Goldstein
House: Emerson

Megana Dwarakanath '10
Ethiopia: Public Health
"Building a Model of Pioneering Practical Anesthesiology Practice"
Mentor: Adam Hall
Recommenders: Floyd Cheung, Elizabeth Jamieson, Catharine Newbury
Consultants: Catharine Newbury, Greg White
House: Tyler

Lucy Gent Foma '09
Senegal: Dance
"Sabar: From Cultural Tradition to National Treasure"
Mentor: Susan Waltner
Recommenders: Marguerite Harrison, Susan Waltner
Consultant: Marguerite Harrison
Language Evaluator: Ann Leone
House: Gillett

Alyssa Greene '10
Germany: Teaching English
Mentor: Judith Keyler-Mayer
Recommenders: Gertraud Gutzmann, Joel Westerdale, Julie Zappia
Consultant: Janice Schell
Language Evaluator: Jocelyne Kolb
House: Wilson

Adrienne Klein '10
Argentina: Anthropology
"Impact of Forensic Science on Human Rights Movement"
Mentor: Larry Meinert
Recommenders: Donald Joralemon, Larry Meinert
Consultants: Fernando Armstrong Fumero, Stacie Hagenbaugh, Brian Turner
Language Evaluator: Silvia Berger
House: Friedmans

Allison Maranuk '08
Brazil, Teaching English

Tiarra Maznick '10
Germany: Teaching English
Mentor: Joel Westerdale
Recommender: Gertraud Gutzmann
Language Evaluator: Jocelyne Kolb

Emily Mendelsohn '01
Uganda: Directing
Study theater.

Julie Olson '10
Malaysia: Biology
"Keys to a Treatment for a Devastatingly Disfiguring Tropical Disease"
Mentor: Steven Williams
Recommenders: Kevin Shea, Steven Williams
Consultants: Margaret Sarkissian, Kevin Shea
House: Friedmans

Maria-Fatima "Fatinha" Santos '10
Brazil: Philosophy
"Benefiting From Public-Private Prison Partnerships in a Quest to Reduce Recidivism"
Mentor: Susan Levin
Recommenders: Randall Bartlett, John Connolly, Elizabeth Spelman
Consultants: Randall Bartlett, John Connolly, Michael Gorra, Marguerite Harrison, Malcolm McNee, Elizabeth Spelman, Susan Van Dyne
Language Evaluator: Marguerite Harrison
House: Jordan

April Simpson '06
Botswana: Journalism
"Gaborone 'Live' -- Forging Informed Connections Through New Media"
Mentor: Helen Horowitz
Recommender: Helen Horowitz
Consultant: Louis Wilson
House: Comstock

Caroline Sutcliffe '10
Azerbaijan: Political Science
"Hope for Peace in the Nagorno-Karabakh Conflict"
Mentor: Donna Divine
Recommender: Donna Divine
Consultants: Alice Hearst, Jefferson Hunter, Susannah Howe, Andrew Rotman, Greg White
House: Gillett

Amelia VanderLaan '09
Turkey: Teaching English
Mentor: William Oram
Recommenders: Patrick Coby, David Cohen, William Oram
Consultants: Ernest Benz, and two alumnae: Catharine MacKinnon and Anna White-Nockleby.
House: Wilder

Anna White-Nockleby '09
Argentina: Cultural and Intellectual History
"Psychodrama, Politics and the Theatrical Legacy of Eduardo Pavlovsky"
Mentor: Leonard Berkman
Recommenders: Maria Estela Harretche, Darcy Buerkle, Ernest Benz
Consultants: Maria Estela Harretche, Marina Kaplan
Language Evaluator: Maria Estela Harretche
House: Friedmans

7 Blumberg

Jade Bowden '11, Florence
Understanding the Second Generation Experience
Mentor: Giovanna Bellesia
Recommender: Gregory White

Emily Hale Sills '11, Florence
Reclaiming the Land
Mentor: Giovanna Bellesia
Recommender: Nina Antonetti

Ella Hartenian '11, Paris
Sustainability and Urban Development
Mentor: Robert Dorit
Recommender: Gregory White

Elyse Martin '11, Paris
Les Misérables Evolving Legacy
Mentor: Robert Dorit
Recommender : Janie Vanpée

Margaret Metzler '11, Hamburg
A Photographic Exploration into German Cultural Identity
Mentor: Joseph McVeigh
Recommender: Jutta Gutzeit

Julia Simmons '11, Florence
The New Face of the Catholic Church
Mentor: Giovanna Bellesia
Recommender: Bruno Grazioli

Camilla Somers '11, Florence
Italy 150 Years After Unification
Mentor: Giovanna Bellesia
Recommender: Bruno Grazioli

1 Boren

Lauren Woodard '11
Mentor: Katherine Halvorsen
Recommenders: Steven Goldstein, Alexander & Catherine Woronzoff-Dashkoff
Consultants: Alexander & Catherine Woronzoff-Dashkoff
Language Evaluators: Alexander & Catherine Woronzoff-Dashkoff
House: Lamont

1 DAAD
To Germany

Christie Capone '10
"Historical Progression of the Reception of Sexual Assault in Post-War East Germany"
Mentor: Jocelyne Kolb
Recommenders: Darcy Buerkle, Gertrude Gutzmann
Consultants: Darcy Buerkle, Gertrude Gutzmann
Language Evaluator: Jocelyne Kolb
House: Albright

2 ENS Fellows
Pensionnaires étrangères at École Normale Supérieure
Premier French research and graduate institute, in Paris

Mentor : Peter Bloom (Music dept and Paris JYA director)
Consultant : Martine Gantrel (Graduate Studies adviser for French Studies)
Selection committee: French Studies dept members Raphael Blanchier, Martine Gantrel, Janie Vanpée.

Emilie Lerner '10
Recommenders: Phil Peake (Psychology) and Peter Bloom.
House: Cushing

Leah Schwartzman '10
Recommenders: Justina Gregory (Classics), Claude Calame (EHESS, Paris).
House: Dawes

3 French Government Teaching Assistantships
Assistante d'anglais


Estelle Dolan '10
Académie de Rouen
Recommenders: Anouk Alquier, Maria Estela Harretche

Jennifer Han '09
Académie de Créteil
Recommenders: Janie Vanpee, Hélène Visentin

Sarah Lotter '10
Académie de Grenoble
Recommender: Anouk Alquier

1 Hellenic American Education Foundation (HAEF) Fellow

Gregory Rosnick '10 MAT (Master of Arts in Teaching)
Teaching Fellow
Education & Child Study

1 Jack Kent Cooke

Volha Charnysh
2010 Graduate Scholarship Recipient
Harvard University

6 National Science Foundation

Caitlin Daniel '06
(Fulbright Fellow to Bolivia 2006--07)
Sociology
Harvard University

Katelyn Gerecht '10
Hydrologic Sciences
Penn State
Advisors: Andrew Guswa, Borjana Mikic, Jason Bauer-Clapp

Kristin Mayer '05
Geochemistry
Stanford University

Maya Wei-Haas '09
Environmental Geochemistry
Ohio State University

Kelsey Winsor '07
Paleoclimate
University of Wisconsin Madison

Kristina Yoshida '02
Environmental Sciences
University of California Berkeley

1 NOAA Hollings Scholar

National Oceanic and Atmospheric Administration
Alexandra Page '12

1 Presidential Fellow

Lillian Lamboy '10
Mentor: Marc Lendler
Consultant: Donald Baumer
House: Jordan

1 Soros New American Fellow

Socheata Poeuv '02
MBA candidate

1 ALTERNATE

1 Fulbright

Laura Henderson '10
Italy: Music Theory
"Preserving the Unique Ancient Songs of Sardinia"
Mentor: Margaret Sarkissian
Recommenders: Bruno Grazioli, Karen Smith Emerson, Donald Wheelock
Consultants: Anna Botta, Karen Smith Emerson
Language Evaluator: Giovanna Bellesia
House: Chase

2 FINALISTS

2 Fulbright
Fellowship Year 2010–11
Competition Year 2009–10

Out of our original 27 candidates this year, the 17 finalists we had represent a 63 percent first-round success rate.
Fellows will be announced individually by country over the course of spring 2010.
One alumna is a finalist.


Shana Dooley '09
Spain: Psychology
"Personal and Professional Aspirations of Adolescent Girls Living in Poverty"
Mentor: Michelle Joffroy
Recommenders: Patricia M. DiBartolo, María Estela Harretche, Michelle Joffroy
Consultants: Lauren Duncan, Nancy Sternbach
Language Evaluator: María Estela Harretche
House: Chase

Eva Huffman '10
Macau: Teaching English
Mentor: Steven Goldstein
Recommenders: Riche Barnes, Elliot Fratkin, Leslie Jaffe
Consultant: Sam Intrator
Language Evaluator: Yalin Chen
House: Wilder

2 FULBRIGHT SCHOLARS

1 Smith College Faculty

Anne Hesseltine Hoyt Professor of Theatre Leonard Berkman
Five Year Fulbright Specialists Roster
Short-term Fulbright residencies
Including 3-week intensive on dramatic monologues by North American playwrights Summer 2010 in Hamburg, Germany

1 Smith College Alumna

Ileana Jiménez '97
Distinguished Fulbright in Teaching Award
January through June 2011 in Mexico

3 AWARDS

3 Japan-America Student Conference (JASC)
Delegates

Leah Flake '11

Ha Myung Lee '11

Christina Ryu '11

FINALISTS PENDING

APPLICANTS




See Fulbright News to keep abreast of up-to-date information on the Fulbright Fellowship.

Fellowships Record 2008-09
As of September 14, 2010

44 FELLOWS

14 Fulbright
Competition Year 2008–09
Fellowship Year 2009–10


Heather Adair 09
Spain: Teaching English
Mentor: Susan Levin
Recommenders: Jill de Villiers, Susan Levin, Christiane Métral
Language Evaluator: Marina Kaplan
Consultants: Marina Kaplan, Christiane Métral

Lila Dodge 09
Burkina Faso: Theatre Studies
“Contemporary Dance: African Traditions, Innovations, and Exchanges”
Mentor: Rodger Blum
Recommenders: Rodger Blum, Susan Waltner
Language Evaluator:  Eglal Doss-Quinby
Consultants: Florentine Bambara, William Lhamon, Susan Waltner

Alyson Faller 09
Russia: Teaching English
Mentor: Hélène Visentin
Recommenders: Maria Banerjee, Randall Bartlett, Hélène Visentin
Language Evaluator: Natalia Ermolaev
Consultants: Melissa Bagg, Natalia Ermolaev, Joel Westerdale

Kathryn Fox 07
Finland: Theatre Studies
"Finnish and American Connections in the Choreography of Tero Saarinen"
Mentor: Daniel Horowitz
Recommenders: Rosetta Cohen, Daniel Horowitz, Susan Waltner

Christine Frascarelli 06
Indonesia: Teaching English
Mentor: Douglas Patey
Consultant: Patricia Skarda

Eve Grinstead 09J
France: Art and Architectural History
“Power Accrued through the Objets d’Art of a Dowager Queen”
Mentor: Nicolas Russell
Recommenders: Brigitte Buettner, André Dombrowski
Language Evaluator: Nicolas Russell
Consultants: Brigitte Buettner, André Dombrowski, Daryl Gehman, Brian Turner

Johanna Gustin 09
Germany: Teaching English
Mentor: Jocelyne Kolb
Recommenders: Craig Davis, Jocelyne Kolb, Joel Westerdale
Language Evaluator: Jocelyne Kolb
Consultants: Craig Davis, Brian Turner, Joel Westerdale

Meara Heubach 08
Uruguay: Teaching English
Mentor: Maria Rueda
Recommenders: Jennifer Guglielmo, Michelle Joffroy
Language Evaluator: Marina Kaplan
Consultants: Luc Gilleman, Michelle Joffory, Marina Kaplan, Lucy Mule, Patricia Skarda

Dara Kaye 09
Korea: Teaching English
Mentor: Gillian Kendall
Recommenders: Marc Lendler, William Oram
Consultants: William Oram, Patricia Skarda

Traci Kuratomi 09
Argentina: Economics
“Viability of Cooperatives as an Alternative Business Model”
Mentor: Robert Buchele
Recommenders: Robert Buchele, James Miller, Dennis Yasutomo
Language Evaluator: Maria Harretche
Consultants: Jason Bauer, Roger Kaufman, James Miller, Roisin O’Sullivan, Nola Reinhardt

Amanda Parsons 07
Brazil: Political Science
“Meta2010’s Water Management Stakeholder Collaboration on the Rio das Velhas”
Mentor: Marguerite Harrison
Recommenders: Howard Gold, Alice Hearst
Language Evaluator: Marguerite Harrison
Consultants: Donald Baumer, Ginetta Candelario, Velma Garcia, Alice Hearst, Leslie King, Steven Williams

Elizabeth Pusack 09
Austria: Comparative Literature
“Vienna’s Diaries: The Thoughts that Filled the Coffeehouses”
Mentor: Luc Gilleman
Recommenders: Ann Boutelle, Luc Gilleman, Jocelyne Kolb
Language Evaluator: Jocelyne Kolb
Consultants: Jocelyne Kolb, Joseph McVeigh

Cole Rizki 08
Argentina: Teaching English
Mentor: Marina Kaplan
Recommenders: Ruth Haas, Marina Kaplan
Language Evaluator: Marina Kaplan
Consultant: Patricia Gonzalez

Amy Zeng 09
China: Political Science
“Dimensions of Renewable Energy Policy Implementation”
Mentor: Steven Goldstein
Recommenders: Steven Goldstein, Shizuka Hsieh, Gregory White
Language Evaluator: Sujane Wu
Consultants: Donald Baumer, Shizuka Hsieh, Gregory White, Dennis Yasutomo

1 Fulbright-Hayes

Katey Pillars '11
Russia

4 Blumberg

Zoe Litsios '10, Florence
Ancient Graffiti in Italian Cities
Mentor: Serena Grattarola
Recommender: Christine Andrews

Mary Miller '10, Florence
Conservation vs. Development: Florence's Architectural Identity
Mentor: Serena Grattarola
Recommender: Kirin Makker

Debleena Mitra '10, Florence
Mary Magdalene in Quattrocento Florence
Mentor: Serena Grattarola
Recommender: Barbara Kellum

Rebecca Weiner '10, Paris
Cuisine as Culture in French Literature
Mentor: Peter Bloom
Recommender: Martine Gantrel-Ford

1 Leanna Brown '56 Fellowship

Lillian Lamboy '10

3 Critical Language Enhancement Award

Vivian Baird-Zars '10
Russia

Alyson Faller 09
Russia
Mentor: Hélène Visentin
Advisers: Maria Banerjee, Natalia Ermolaev

Amy Zeng 09
China
Mentor: Steven Goldstein
Advisers: Shizuka Hsieh, Sujane Wu

2 DAAD
To Germany

Lyudmyla Kovalenko 09
Study for degree:
MSc Medical Neurosciences, Charité-Universitätsmedizin Berlin
Mentor: Jocelyne Kolb
Recommenders: Margaret Anderson, Jocelyne Kolb
Language Evaluator: Jocelyne Kolb
Consultants: Adam Hall, Jocelyne Kolb, Joel Westerdale

Chantel Pheiffer 09
Research Proposal:
"From Colonialism to Cooperation: The Evolution of
German-Namibian Relations"
Mentor: Judith Keyler-Mayer
Recommenders: Judith Keyler-Mayer, Gregory White
Language Evaluator: Judith Keyler-Mayer
Consultants: Darcy Buerkle, Jocelyne Kolb, Joel Westerdale, Gregory White

2 DAAD Undergrad
To Germany

Kassia Rudd '11

Sarah Unbehaun '11

1 École Normale Superiéure Fellow
Premier French university, in Paris

Nadia Rivera-Nieves 09J
"Thinking from the 'Outside': Derrida, Foucault and Feminist Theory"
Recommenders: Janie Vanpee, Hélène Visentin

2 French Government Teaching Assistantship
Assistante d'anglais

Megan Burbank 09
Versailles
Mentor: Martine Gantrel
Recommender: Mary Ellen Birkett

Erin Whelchel 09
Montpellier
Mentor: Janie Vanpee
Recommender: William Oram
Language Evaluator: Jonathan Gosnell
Consultant: William Oram

1 Goldman Sachs Global Leaders

Amna Sarfraz '11
Recommenders: Randall Bartlett, Judith Cardell

1 Goldwater

Laura Smith '10
Major: Biochemistry
Career Goal: Ph.D in Biochemistry. Conduct research in biochemical science and teach at the university level.

1 Hellenic American Education Foundation Teaching Fellowship

Amelia VanderLaan 09
Recommenders: Patrick Coby, William Oram
Consultant: Janice Schell

2 Killam
To Canada

Zoya Plamondon '11
Mentor: Justin Cammy
Recommenders: Robert Buchele, Mahnaz Mahdavi

Nina Schwartzman '10
Mentor: Justin Cammy
Recommenders: Bosiljka Gluma, Nicolas Russell
Language Evaluator: Jonathan Gosnell

1 Knowles Math Teaching Fellow

Caitlin (Brady) Santos '03
Click here to read her story.

5 Mellon Mays
Advisers: Randy Bartlett, Naomi Miller

Dominique Barbeau '11
Mentor: Laura Katz

Catherine Dodson '11
Mentor: Fletcher Blanchard

Yang Li '11
Mentor: Ileana Streinu

Darcy Rendon '11
Mentor: Ginetta Candelario

T'Sey-Haye Preaster AC
Mentor: Riche Barnes

1 Post-Baccalaureate Fellow
National Yiddish Book Center

Christa Whitney '09

1 Presidential Fellow
Center for the Study of the Presidency and Congress

Lillian Lamboy '10

Rotary Ambassadorial Scholarship

Lucy Gent 09
West Africa: Environmental Studies
“Economic opportunity through environmental protection”
Mentor: Donald Andrew
Recommenders: Marguerite Harrison, Karen Pfeifer
Language Evaluator: Ann Leone

4 ALTERNATES


1 Boren

Katelyn Davis '11
Mentor: Katherine Halvorsen
Consultant: Nadya Sbaiti
Recommenders: Jennifer Guglielmo, Nadya Sbaiti

3 Fulbright

Rachel Love 09
Italy: Area Studies
“La Cultura Altra and the Italian Left”
Mentor: Anna Botta
Recommenders: Michael Thurston, Gregory White
Language Evaluator: Serena Grattarola
Consultants: William Oram, Thalia Pandiri, Michael Thurston, Gregory White

Anna White-Nockleby 09
Argentina: History, Cultural and Intellectual
“Psychoanalysis, Politics and the Psychodramatic Legacy of Eduardo Pavlovsky”
Mentor: Darcy Buerkle
Recommenders: Ernest Benz, Darcy Buerkle, Maria Harretche
Consultants: Leonard Berkman, Luc Gilleman, Maria Harretche, Marina Kaplan

Bessie Zhu 09
Germany: Architecture
“Constructing Exhibition Spaces in Post-War Berlin”
Mentor: Frazer Ward
Recommenders: Judith Keyler-Mayer, Jocelyne Kolb, Joel Westerdale
Consultants: Barbara Kellum, Judith Keyler-Mayer, Jocelyne Kolb, Dana Leibsohn, Joel Westerdale

5 FINALISTS


1 France TA

Jennifer Chain 09
France: Teaching English
Mentor: Jonathan Gosnell
Recommenders: Dawn Fulton, Sabina Knight, Peter Pufall
Language Evaluator: Dawn Fulton
Consultants: Dawn Fulton, Sabina Knight, Peter Pufall

4 Fulbright

Victoria Chan 09
Korea: Teaching English
Mentor: Margaret Thacher
Recommenders: Suzan Edwards, Margaret Thacher, Doreen Weinberger
Consultant: Daryl Gehman

Tania Chelnov-Snitow 09
Russia: Theatre Studies
“Return of the Exile: Michael Chekhov’s Technique in Contemporary Russian Theatre”
Mentor: Ellen Kaplan
Recommenders: Serguei Glebov, Jennifer Guglielmo, Ellen Kaplan
Consultants: Serguei Glebov, Jennifer Guglielmo

Lucy Gent 09
Senegal: Dance
“Senegalese Dance: Articulating the Movements of a Traditional Art”
Mentor: Susan Waltner
Recommenders: Marguerite Harrison, Susan Waltner
Language Evaluator: Ann Leone
Consultants: Rodger Blum, Elliot Fratkin, Justina Gregory, Caroline Melly, Roisin O’Sullivan, Kevin Quashie, Margaret Sarkissian, Janice Schell, Marilyn Sylla

Julia Reed 09
Qatar: Political Science
“Debating the Future: Deliberative Discourse and the Citizen”
Mentor: Alice Hearst
Recommenders: Donald Baumer, Daniel Brown, Gregory White
Language Evaluator: Mohamed Hassan
Consultant: Gregory White

1 AWARD


Jack Kent Cooke Scholarship

Veselina Hristova '11


See Fulbright News to keep abreast of up-to-date information on the Fulbright Fellowship.

Fellowships Record 2007-08
As of May 23, 2008

FULBRIGHT SUCCESS RATE

NEW FULBRIGHT SUCCESS
RATE RECORD FOR SMITH

32 APPLICANTS
23 FINALISTS = 72% of Applicants (~3 out of 4)
17 FELLOWS = 53% of Applicants (>1 in 2)
or 74% of Finalists
+ 5 FRENCH GOV. TEACHING FELLOWS

Nationally, 22% of Applicants (6,673) were selected as Fellows (1,500) or < 1 in 4, which means the Smith success rate is well over double the national average.

Smith's previous record of Fellows to Applicants was 47% last year, 2006-07 (cf. 53% this year).

23 Finalists out of 32 Applicants =
72% of Applicants chosen as Finalists.
Smith's previous record of Finalists,
as a percentage of Applicants, was 63% in 2006–07.

SUMMARY

63 FELLOWSHIP HONORS

51 Fellows
2 Beckman Fellows
6 Blumberg Traveling Fellows
3 Boren Scholars
3 Critical Language Enhancement Scholars
1 Daad Fellow
2 Daad Undergraduate Scholars
1 École Normale Superiéure Fellow
5 French Government Teaching Assistantships
17 Fulbright Fellows
1 Goldman Sachs Global Leader
2 Goldwater Scholars
1 Humanity in Action Fellow
1 Killam Fellow
1 Luce Junior Fellow
5 Mellon Mays Undergraduate Fellows

2 Alternates
2 Fulbright Alternates

5 Finalists
4 Fulbright Finalists
1 Gates Cambridge Finalist

4 Awards
3 Calkins Awards
1 Weiden Award

FELLOWS

2 Beckmans

Sarah Kam 09
Majors: Biology & Mathelmatics
"Regulation of Metallothionein I and II Gene Expression by MTF-1 during APC"
Advisor: Adam Hall

Susy Ramos 09
Majors: Chemistry & Neuroscience
"Characterizing the roles of roundabout genes 1-4 on axon and glial guidance and gene regulation"
Advisor: Michael Barresi

6 Blumbergs

Brittany Diaz 09, Geneva
Mentor: Hélène Visentin
Recommender: Erika Laquer

Alyson Faller 09, Geneva
Mentor: Hélène Visentin
Recommender: Fabienne Bullot

Catherine Hatch 09, Geneva
Mentor: Hélène Visentin
Recommender: Martine Gantrel-Ford

Melanie Jaskolka 09, Geneva
Mentor: Hélène Visentin
Recommender: Marguerite Harrison

Xiao Ting Zhao 09, Hamburg
Mentor: Jocelyne Kolb
Recommender: Jutta Gutzeit

Bessie Zhu 09, Hamburg
Mentor: Jocelyne Kolb
Recommender: Jutta Gutzeit

3 Boren Scholars
Junior Year Abroad

Adrian Assim 10, Egypt
Mentor: Mlada Bukovansky
Recommender: Ann Zulawski

Ashley Farnan 10, Uganda
Mentor: Howard Gold
Recommenders: Susan Heideman, Marilyn Schuster

Julie Olson 10, Tanzania
Mentor: Katherine Halvorsen
Recommenders: Maureen Fagan, Molly Monet-Viera, Kevin Shea

3 Critical Language Scholars
U.S. Department of State

Leigh Ann Gardiner 08
Urdu, India

Suzanne Schwartz 07
Hindi, India

Amy Zeng 09
Mandarin, China

1 DAAD
To Germany

Lilith Dornhuber DeBellesiles 08
Mentor: Joel Westerdale
Recommenders: John Connolly, Craig Davis
Consultants: John Connolly, Joseph McVeigh

2 DAAD Undergraduate Scholars

Christie Capone 10
Sponsors: Darcy Buerkle, Gertraud Gutzmann

Alyssa Greene 10
Sponsor: Gertraud Gutzmann

1 École Normale Superiéure Fellow
Premier French university, in Paris

Min Ji Kim 08
Sponsors: Mary Ellen Birkett, Jonathan Gosnell

5 French Government Teaching Assistantships
Assistante d'anglais

Elizabeth Cummings 08
Académie de la réunion
Recommender: Hélène Visentin

Jennifer Daley 08
Académie de Rennes
Recommender: Hélène Visentin

Melissa Dimetres 08
Académie de Créteil
Mentor: Dawn Fulton
Recommender: Hélène Visentin

Katherine Magaziner 08
Académie de Lyon
Recommenders: Peter de Villiers, Jonathan Gosnell

Sarah Muffly 08
Académie de Versailles
Recommenders: Janie Vanpee, Hélène Visentin

17 Fulbrights
Competition Year 2007–08
Fellowship Year 2008–09


Molly Chidester 08
South Korea: Teaching English
Mentor: Douglas Patey
Recommenders: Sam Intrator, Marc Lendler
Consultants: Jinah Kim

Erin Davis 07
Germany: Chemistry
"Asymmetric Synthesis of Chiral Sulfoximines"
Mentor: Kate Queeney
Recommenders: Gertraud Gutzmann, Kate Queeney, Kevin Shea
Consultants: Kevin Shea

Lilith Dornhuber deBellesiles 08
Germany: Philosophy
"Voices of Heresy: Philosophies of the Beguines and Meister Eckhar"
Mentor: John Connolly
Recommenders: John Connolly, Craig Davis, Susan Levin
Consultants: Craig Davis, Judith Keyler-Mayer, Joe McVeigh, Joel Westerdale

Graeham Dodd 08
Spain: Teaching English
"Stories as a Means of Fostering Learning"
Mentor: Lucy Mule
Recommenders: Frederique Apffel-Marglin, Lucy Mule, Phoebe Porter
Consultants: Frederique Apffel-Marglin, Sam Intrator

Shana Fung 08
Taiwan: Teaching English
Mentor: Richard Lim
Recommenders: Federica Anichini, Richard Lim
Consultants: Grant Li

Mina Kim 06
Kazakhstan: International Relations
"The Strategic Importance of Kazakhstan's Foreign Policy"
Mentor: Jennifer Guglielmo
Recommenders: Jennifer Guglielmo, Jacques Hymans, Richard Lim
Consultants: Jacques Hymans

Ann Kurtz 08
Germany: Teaching English
"Tailoring English Acquisition to What Interests Students about America"
Mentor: Gertraud Gutzmann
Recommenders: Gertraud Gutzmann, Joseph O'Rourke, Joseph McVeigh
Consultants: Joel Westerdale

Julianna LaBruto 07
Canada: Film Studies
"The Role of Funding Sources in Canadian Indigenous Film"
Mentor: Alex Keller
Recommenders: Alex Keller, Nancy Mithlo

Stephanie Lewellen 08
Germany, Teaching English
Mentor: Judith Keyler-Mayer
Consultant: Joel Westerdale

Sarah Lynch 04
Hungary: Art and Architectural History
"Italian Motifs in the Hungarian Renaissance"
Mentor: Barbara Kellum
Recommenders: John Davis

Lili Mundle 08
Austria: Political Science
"International Conflict Resolution and Teaching English"
Mentor: Jacques Hymans
Recommenders: Julia Gutzeit, Joseph McVeigh
Consultants: Alan Bloomgarden, Jacques Hymans, Joseph McVeigh

Kristen Nelson 07
Senegal: Sociology
"Gender and the Fight Against Poverty in Potou"
Mentor: Nancy Whittier
Recommenders: Ginetta Candelario, Marc Steinberg, Nancy Whittier
Consultants: Catharine Newbury, Greg White

Laila Plamondon 08
Canada: Psychology
"Study of Second-Generation South Asian Immigrants in Toronto"
Mentor: Maryjane Wraga
Recommenders: Jane Bryden, Lauren Duncan, Bill Peterson

Suzanne Schwartz 07
India: Anthropology
"India's Changing Face: The Interplay of Advertising and National Self-Image"
Mentor: Fraser Stables
Recommenders: Donald Joralemon, Andy Rotman, Fraser Stables

Alison Smith 08
Switzerland: Classical Languages and Literature
"War and Lament in Homer"
Mentor: Justina Gregory
Recommenders: Justina Gregory, Joachim Stieber, Maureen Ryan
Consultants: Joachim Stieber, Joel Westerdale

Phoebe Sullivan 03
Madagascar: Environmental Studies
"Researching Carbon Credits as a Vehicle for Rural Development"
Mentor: Susannah Howe
Consultant: Greg White

Tran Vo 08
Japan: Art and Architectural History
"Reconstructing Emaki: History of Japanese Scroll Painting Through Art Conservation"
Mentor: Thomas Rohlich
Recommenders: William Myers, Atsuko Takahashi, Sujane Wu
Consultants: Kelly Holbert, Dennis Yasutomo

1 Goldman Sachs Global Leader

Margaret Mongare 10
Mentor: Janice Schell

2 Goldwaters

Emma Schlatter 09
Major: Mathematics
Career Goal: PhD in Mathematics. Pursue research and teaching in theoretical mathematics at the university level.

Kristin Tyler 09
Majors: Mathematics & Psychology
Career Goal: PhD in Social Neuroscience and a Master's degree in Applied Statistics. Conduct research in social neuroscience and statistical methodology and teach at the university level.

1 Humanity in Action

Natalie Sullivan 08J
Human Rights, Warsaw
Recommenders: Lisa Armstrong, Jennifer Guglielmo

1 Killam
To Canada

Sarah Kaplan 10
Mentor: Justin Cammy

1 Luce Junior Fellowship
Center for Khmer Studies
Siem Reap, Cambodia


Sandy Yu 08
"Research Cambodians' perceptions of other Cambodians' landmine injuries"
Mentor: Debra Carney

5 Mellon Mays

Mentors: Randy Bartlett, Naomi Miller
Nathalie Ais 10
Stacy Diaz 10
Justine Gonzalez 10
Jessica Reyes 10
Maria-Fatima Santos 10

ALTERNATES

2 Fulbright

Anna Kastrilevich 08
Croatia: Economic Development
"Examening Croatia's Trade Competitiveness"
Mentor: Roisin O'Sullivan
Recommenders: Maria Banerjee

Melissa Kelley 07
Germany: Teaching English
Mentor: Andre Dombrowski
Recommenders: Ernest Benz, Darcy Buerkle, Jocelyne Kolb

FINALISTS

4 Fulbright Finalists

Molly Chadis 08
Spain: Language and Literature
"Exploring Spanish Identity Through Specific Fiction and Film"
Mentor: Maria Estela Harretche
Recommenders: Ginetta Candelario, Maria Estela Harretche
Consultants: Silvia Berger, Nancy Saporta Sternbach

Saloma Furlong 07
Germany: Teaching English
Mentor: Ernie Alleva
Recommenders: Ernie Alleva, Jocelyne Kolb
Consultants: Ernie Alleva, Maria Banerjee, Jocelyne Kolb

Joan Kubicek 05
Ireland: Anthropology
"From Leprechaun to Tiger: The Transfiguration of Irish Iconography"
Mentor: Susan Levin
Recommenders: Len Berkman, Pat Skarda

Sarah Whites-Koditschek 07
Bolivia: Journalism
"Recording Aymara Women: Radio Pachamama and Indigenous Organizing"
Mentor: Andy Rotman
Recommenders: Dan Horowitz, Marina Kaplan, Kevin Rozario
Consultants: Ann Zulawski

1 Gates Cambridge

Veneta Nikolova 05
Recommenders: Mlada Bukovansky, Maureen Mahoney

AWARDS

3 Calkins

Lyudmyla Kovalenko 09, Hamburg
Mentor: Jocelyne Kolb

Rachel Love 09, Florence
Mentor: Serena Grattarola
Recommender: Fabienne Bullot

Xiao Min Zhao 09, Hamburg
Mentor: Jocelyne Kolb

1 Weiden

Laura Itzkowitz 09, Paris
Mentor: Eglal Doss-Quinby


See Fulbright News to keep abreast of up-to-date information on the Fulbright Fellowship.

Fellowships Record 2006-07
As of June 13, 2007

FULBRIGHT SUCCESS RATE

30 APPLICANTS
19 FINALISTS = 63% of Applicants (~2 out of 3)
14 FELLOWS = 47% of Applicants (~1 in 2)
or 74% of Finalists
+ 3 FRENCH GOV. TEACHING FELLOWS
Nationally, 23% of Applicants (5,641) were selected as Fellows (1,322) or about 1 in 4, which means the Smith success rate is more than double the national average.

SUMMARY

63 FELLOWSHIP HONORS

6 Blumberg Traveling Fellows
2 Boren Scholars
2 Critical Language Enhancement Awards (CLEA)
2 Critical Language Undergraduate Scholars
2 DAAD Fellows
DAAD Undergraduate Scholar
2 École Normale Superiéure Fellow
Freeman Asia Fellow
3 French Government Teaching Fellows
14 Fulbright Fellows
2 Goldwater Scholars
Insight Collaborative Fellow
Jack Kent Cooke Undergraduate Scholar
Killam Fellow
11 Mellon Mays Undergraduate Fellows
Rotary Ambassadorial Scholar
Wollitzer Scholar
3 Fulbright Alternates
Beinecke Finalist
2 Fulbright Finalists
3 Calkins Awards

FELLOWS

6 Blumberg Traveling Fellows

Florence Mentor Frederica Anichini
Erin Giffin 08
Zoe Mindell 08

Geneva Mentor Jonathan Gosnell
Min Ji Kim 08
Hilary Wolfendale 08

Hamburg Mentor Joseph McVeigh
Lili Mundle 08

Paris Mentor Hélène Visentin
Nancy Dunn AC

2 Boren Scholars
Junior Year Abroad

Adrienne Lee 09, Russia
Mentor: Katherine Halvorsen
Recommenders: David Cohen, Joanne Corbin, Catherine Woronzoff-Dashkoff

Amy Zeng 09, China
Mentor: Howard Gold
Recommenders: Steven Goldstein, Gregory White, Ling Zhao

2 Critical Language Enhancement Awards (CLEA)
U.S. Department of State Program

Azmi Ahmad 07
Arabic, Cairo, Egypt

Adrienne Lee 09
Russian, St. Petersburg, Russia
Mentor: Catherine Woronzoff-Dashkoff

2 Critical Language Undergraduate Scholars
U.S. Department of State Program

Alyson Faller 09
Russian, St. Petersburg, Russia
Mentor: Catherine Woronzoff-Dashkoff

Elizabeth Guthrie 09
Arabic, Tunis, Tunisia

2 DAAD Fellows
To Germany

MacKenzie Brigham 07
Recommenders: Daniel Horowitz, Kevin Rosario
Mentor: Judith Keyler-Mayer

Keara Harman 07
Recommenders: Gertraud Gutzmann, Jocelyne Kolb
Mentor: Judith Keyler-Mayer

DAAD Undergraduate Scholar

Lyudmyla Kovalenko 09
Mentor: Stefan Bodnarenko
Recommender: Jocelyne Kolb

2 École Normale Superiéure Fellow
Premiere French university, in Paris

Sarah-Neel Smith 07
Mentor: Ann Leone
Consultant: Martine Gantrel-Ford

Magdalena Zopf 07
Mentor: Ann Leone
Consultant: Martine Gantrel-Ford

Freeman Asia Fellow

Tran Vo 08, Japan, $5000

3 French Government Teaching Fellows

Sara Conneighton 07, Versailles
Mentor: Nicolas Russell

Allison Schein 07, Versailles
Mentor: Nicolas Russell

Katarina Baker 05, Paris
Mentor: Janie Vanpee

14 Fulbright Fellows

Competition Year 2006–07
Fellowship Year 2007–08
8 seniors, 6 alumnae


Azmi Ahmad 07
Egypt, International Relations
"Egyptian International Trade Relations with the United States and China"
Mentor: Gregory White
Recommender: Gregory White

Krystal Banzon 07
Philippines, Theater Studies
"Postcolonial Filipino Theater as a Space for Transnational Understanding"
Mentor: Ellen Kaplan
Recommender: Ellen Kaplan

Aria Cabot 06
Italy, Teaching English
"English Teaching Assistantship and Literary Research and After-School Program Volunteer"
Mentor: Giovanna Bellesia
Recommenders: Federica Anichini, Giovanna Bellesia

Hannah Clancy 06
Germany, Teaching English
Mentor: Gertraud Gutzmann
Recommenders: Jane Bryden, Gertraud Gutzmann, Ruth Solie
Consultant: Jocelyne Kolb

Julie Goshe 07
Taiwan, Teaching English
Mentor: Suzanne Zhang-Gottschang
Recommenders: Benita Jackson, Peter Pufall
Consultants: Susan Etheredge, Lucy Mule

Josine Greenblatt 07
Germany, History
"Meridian Circle Astronomy: Hamburg Observatory's Connection to Global Navigation"
Mentor: Joel Westerdale
Recommenders: James Lowenthal, Joseph McVeigh
Consultants: Suzan Edwards, Jocelyne Kolb, James Lowenthal, Joseph McVeigh

Rebecca Heeb 07
Korea, Teaching English
Mentor: Floyd Cheung
Recommenders: Deirdre Sabina Knight, Ling Zhao
Consultants: Jennifer Jung-Kim, Suk Massey, Suzanne Zhang-Gottschang

Catherine Housholder 07
Uruguay, Teaching English
"Teaching as Means to Understand Uruguay"
Mentor: Marina Kaplan
Recommenders: Ginetta Candelario, Velma Garcia, Ann Zulawski
Consultants: Velma Garcia, Ann Zulawski

Kathleen Klaus 07
Malawi, Political Science
"The Consequences of Casual Labor on Food Security"
Mentor: Elliot Fratkin
Recommenders: David Newbury, Gregory White
Consultants: Catharine Newbury, David Newbury, Gregory White

Michaela LeBlanc 07
Germany, Teaching English
Mentor: Joel Westerdale
Recommenders: Ernest Benz, Howard Gold, Alice Hearst
Consultants: Ernest Benz, Howard Gold, Gertraud Gutzmann, Alice Hearst, Judith Keyler-Mayer

Kristen Sobeck 06
Switzerland, Economics
"Educational Choices of Swiss Women"
Mentor: Janie Vanpee
Recommenders: Robert Buchele, Sam Intrator
Consultants: Rick Fantasia, Christiane Métral, Ardith Spence

Sebrina Somers 99
China, Public Health
"Environmental Health of Ethnic Minority Homes in Yunnan Province"
Mentor: Steven Goldstein
Recommender: Steven Goldstein

Briana St. John 06
Germany, Teaching English
Mentor: Gertraud Gutzmann
Recommenders: Susan Etheredge, Gertraud Gutzmann, Alan Rudnitsky
Consultants: Jocelyne Kolb, Alan Rudnitsky

Samantha Wiratunga 03
Kenya, Ethnomusicology
"Refugee Revival Through Music"
Mentor: Donald Andrew

2 Goldwater Scholars

Merilie Reynolds 08
Ph.D. in Geology. Water resources.

Maya Wei-Haas 09
Ph.D. in Geochemistry. Anthropogenic impact on ground water chemistry and biogeochemical cycles.

Insight Collaborative Fellow

Eve de la Mothe Karoubi 06
Study and promote conflict management theory and skills. Make humanitarian contributions locally and internationally. Engage in self-development. $25,000
Jack Kent Cooke Undergraduate Scholar

Lara Miller AC'09

Killam Fellow
to Canada
Ariela House 09
Université de Montréal
Mentor: Ernest Benz
Recommender: Gregory White

11 Mellon Mays Undergraduate Fellows
Advisor: Randy Bartlett

Monica Harris AC
Donielle Hatcher 09
Wendy Roman 09
Maya Wei-Haas 09
Emily Yen 09

Amanda Boone 08
Lizmarie Lopez 08
Elan McCollum 08
Malaika Smith-Lowe 08
Jocelyn Thomas 08
Ebonie Tillmon 08

Rotary Ambassadorial Scholar

Elenore Liana Snow
School for Social Work master's candidate
($26,000) Studying Human Rights in Africa at Makerere University, Uganda, 2007-08. Will be trying also to connect with child soldiers and volunteer with an NGO.

Wollitzer Scholar

Sandy Yu 08
Council on International Educational Exchange Peter Wollitzer Scholarship for Study in Asia, at the CIEE Siem Reap Summer Program.

ALTERNATES
Short Listed

3 Fulbright Alternates

MacKenzie Brigham 07
Germany, Cultural and Intellectual History
"German Mail Art Practices from 1975-1990"
Mentor: Joel Westerdale
Recommenders: Daniel Horowitz, Kevin Rosario
Consultants: Daniel Horowitz, Judith Keyler-Mayer

Kristen Nelson 07
Mali, Sociology
"Metis Status Before and After Independence"
Mentor: Nancy Whittier
Recommenders: Ginetta Candelario, Susan Van Dyne, Nancy Whittier
Consultants: Elliot Fratkin, Gregory White, Vanessa Adel

Gwendolyn Rayner 06
Netherlands, Art and Architectural History
"Woman Painters and Printmakers of the Golden Age"
Mentor: Dwight Pogue
Recommenders: Barbara Kellum, Dwight Pogue, Marilyn Rhie
Consultant: Henk van Os

FINALISTS

Beinecke Finalist

Laila Plamondon 08
Mentor: Justina Gregory
Recommenders: Jane Bryden, Bill Peterson, Jill de Villiers

2 Fulbright Finalists

Monet Brewerton 07
Turkey, Teaching English
Mentor: Sharon Seelig
Recommenders: Justin Cammy, Floyd Cheung, Donna Divine
Consultants: Floyd Cheung, Donna Divine, Suleiman Mourad

Astrid Larson 03
Italy, Communications
"The New Multicultural Voice: Immigrant Journalism in Italy"
Mentor: Giovanna Bellesia
Recommenders: Giovanna Bellesia, Nalini Bhushan

AWARDS

3 Calkins Awards

Nicole Costa 08, France
Mentor: Hélène Visentin

Jennifer Daley 08, France
Mentor: Hélène Visentin

Aliyah Shanti 08, Italy
Mentor: Frederica Anichini


See Fulbright News to keep abreast of up-to-date information on the Fulbright Fellowship.

Fellowships Record 2005-06
Updated July 17, 2006

Smith Fellows in the News in 2006
Fulbrighters Spread Across Globe
Another Record for Smith

Fellows

Beinecke Fellowship

Sarah-Neel Smith 07
Mentor: Margaret Bruzelius
Recommenders: Brigitte Buettner, John Davis,
Barbara Kellum,
Consultant: John Moore

5 Blumberg Fellows

Florence Mentor Thalia Pandiri
Tihana Bule 07
María Cáceres 07
Allison Machen 07
Gabriela Molina 07

Hamburg Mentor Joseph McVeigh
Keara Harman 07

3 Boren Fellows

Leigh Ann Gardiner 08, India
Mentor: Mlada Bukovansky
Recommenders: Andrew Rotman
Consultants: Lewis Davis, Andrew Rotman

Caitlin Hamill 08, Jordan
Mentor: Katherine Halvorsen
Recommenders: Robert Hosmer, Karen Pfeifer, Michele Wick
Consultants: Karen Pfiefer, Nola Reinhardt

Amanda Nelson 08, Tanzania
Mentor: Katherine Halvorsen
Recommenders: Virginia Hayssen, Albert Mosley, Katwiwa Mule
Consultants: Margaret Anderson, Katwiwa Mule, Catharine Newbury, David Newbury, Kevin Shea

Boren Finalist

Martha Woerner 08, Russia
Mentor: Howard Gold
Recommenders: Deirdre Sabina Knight, Mahnaz Mahdavi, Karen Pfeifer
Consultants: Steve Goldstein, Sabina Knight, Greg White

Jack Kent Cooke Scholarship

Yanique Matthews 05
2006 Graduate Scholarship Recipient
Georgia State University
Mentors: Margaret Bruzelius, Jane Sommer
Recommenders: Patricia DiBartolo, Randy Frost, David Palmer

2 Critical Language Scholar
U.S. Department of State

Lise Bradford 07
Arabic, Jordan

Cole Taylor 06
Hindi, India

DAAD Fellow

Nora Pittis 06
Mentor: Jocelyne Kolb
Recommenders: Darcy Buerkle, Jocelyne Kolb

FLAS (Foreign Language and Area Studies) Fellow

Shana Montrose 06

17 Fulbright Fellows

Competition Year 2005–06
Fellowship Year 2006–07

(More information on these candidates is below)

Jill Abromowitz
Amelia Bidwell
Emma Clark
Leigh Cressman
Caitlin Daniel
Ka'Neda Ellison
Emily Graham
Lily Hart
Nora Hayes-Roth
Sophia Johnson
Neema Khatri
Lauryn McCarthy
Kerstin McGaughey
Laura Medina
Nora Pittis
Jessica Rubin
Emily Sudmeier

5 French Government Teaching Assistantship Fellows

Eleni Andre-Wolking 06
Lyon

Meghan Hoke 06
Montpellier

Laura Libman 06
Nice

Noelle Opshal 05
Creteil

Christina Presley 06
Lille

Fulbright Alternate (Wait List)

Elizabeth Afton

3 Fulbright Finalists

Aria Cabot
Chelsea Marshall
Ashley Thornton

Gates Applicant Accepted to Cambridge University

Iskra Klinkarova 06
Mentor: Karen Pfeifer

2 Gilman International Scholars

Mentor: Alison Noyes
Lindsey Allen 08, Denmark
Long-Chau Van 08, Australia

Institute for Recruitment of Teachers Fellow

Sohl Lee 06
Mentor: Floyd Cheung

Javits Alternate

Eliza Zingesser 05, French Literature

Kinnicutt Travel Study Award


Sarah-Neel Smith 07

6 Mellon-Mays Fellows

Mentors: Randy Bartlett, Naomi Miller
Amanda Boone 08
Malaika Brooks-Smith-Lowe 08
Lizmarie Lopez 08
Elan McCollum 08
Ebonie Chene Tillmon 08
Jocelyn Thomas 08

Rotary Ambassadorial Scholar

Samantha Black
Universidad de Costa Rica
Costa Rica

Town of Cambridge Scholar

Teresa Winstead

23 Fulbright Candidate Details

Jill Abromowitz 06
Korea, English Teaching Assistantship
Mentor: Roisin O'Sullivan
Recommenders: Alexander Woronzoff-Dashkoff, Jim Miller, Roger Kaufman

Elizabeth Afton 06
Chile, Teaching
Mentor: Marina Kaplan
Recommenders: Jefferson Hunter, Sabina Knight

Eleni Andre-Wolking 06
France, Teaching
Mentor: Nicolas Russell
Recommenders: Helen Horowitz, Fred Leonard, Denise Rochat

Amelia Bidwell 03
Norway, Medieval and Renaissance History
"Local Community and Politics in Medieval Scandinavia"
Mentor: Craig Davis
Recommenders: Brigitte Buettner, Craig Davis, Fiona Griffiths

Aria Cabot 06
Italy, Interpretation/Translation
"Translations of Contemporary Italian Women Writers"
Mentor: William Oram
Recommenders: Michael Gorra, Vittoria Poletto, Michael Thurston
Consultants: Michael Gorra, Vittoria Poletto

Emma Clark 06
Botswana, Public Health
"Understanding Impediments to Traditional Healing/Biomedical Collaboration"
Mentor: Tom Riddell
Recommenders: Peter de Villiers, Nola Reinhardt
Consultants: Donald Joralemon

Leigh Cressman 06
Germany, Teaching
Mentor: Judith Keyler-Mayer
Recommenders: Gertraud Gutzmann, Daniel Horowitz, Hans Vaget
Consultants: Gertraud Gutzmann, Daniel Horowitz, Hans Vaget

Caitlin Daniel 06
Bolivia, Sociology
"Aymara Parents' Involvement in Their Children's Schools"
Mentor: Frederique Apffel-Marglin
Recommenders: Frederique Apffel-Marglin, Rick Fantasia, Marina Kaplan
Consultants: Frederique Apffel-Marglin, Rick Fantasia, Andy Rotman, Jane Sommer

Ka'Neda Ellison 06
Korea, Teaching
Mentor: Louis Wilson
Recommenders: Alice Hearst, Tom Riddell
Consultants: Yoon-suk Chung, Alice Hearst, Mary Koncel, Tom Riddell, Jane Sommer

Emily Graham 02
Italy, Medieval and Renaissance History
"A Paradox of Interests in Medieval Italy"
Mentor: Nancy Bradbury
Recommenders: Fiona Griffiths
Consultants: Nancy Bradbury, Holly Davis, Fiona Griffiths, Jane Sommer

Lily Hart 05
Germany, Teaching
Mentor: Jocelyne Kolb
Recommenders: Serguei Glebov, Jocelyne Kolb, Maureen Ryan

Nora Hayes-Roth 06
Italy, Political Science
"Effective Media Strategies for Informing Italian Youth"
Mentor: Alfonso Procaccini
Recommenders: Donald Baumer, Robert Hauck, Alice Hearst
Consultants: Don Baumer, Giovanna Bellesia, Scott Bradbury, Mlada Bukovansky, Howard Gold, Alice Hearst, Thalia Pandrini, Vittoria Poletto, Greg White

Sophia Johnson 03
Ukraine, Eastern European Politics
"Examining the Catalyst for the Orange Revolution"
Mentor: Catherine Woronzoff-Dashkoff
Recommenders: Ernest Benz, Rick Fantasia
Consultants: Greg White

Neema Khatri 05
Nepal, International Relations
"International Nepalese Labor Migration"
Mentor: Greg White
Recommenders: Martha Ackelsberg, Catharine Newbury, Greg White

Laura Libman 06
France, Teaching
Mentor: Nicolas Russell
Recommenders: Jonathan Gosnell, Hugo Viera, Candace Walton
Consultants: Hugo Viera

Chelsea Marshall 06
United Kingdom, Law
"LLM in Human Rights Law"
Mentor: Lois Dubin
Recommenders: Alice Hearst, Catharine Newbury

Lauryn McCarthy 06
South Korea, Teaching
Mentor: Lucy Mule
Recommenders: Jennifer Guglielmo, Samuel Intrator, Alan Rudnitsky
Consultants: Lucy Mule

Kerstin McGaughey 06
Germany, Teaching
Mentor: Joel Westerdale
Recommenders: Gertraud Gutzmann
Consultants: Gertraud Gutzmann

Laura Medina 06
France, Teaching
Mentor: Hélène Visentin
Recommenders: Denise Rochat, Hélène Visentin, Dennis Yasutomo
Consultants: Dawn Fulton, Jonathan Gosnell, Denise Rochat

Nora Pittis 06
Germany, Teaching
Mentor: Jocelyne Kolb
Recommenders: Jennifer Guglielmo, Jocelyne Kolb
Consultants: Darcy Buerkle

Jessica Rubin 06
Nicaragua, Political Science
"A Child's Decision to Leave Managua's Streets"
Mentor: Martha Ackelsberg
Recommenders: Mlada Bukovansky, Martha Ackelsberg
Consultants: Ginetta Candelario, Michelle Joffroy, Sue Freedman, Velma Garcia, Patricia Miller

Emily Sudmeier 06
Germany, Teaching
Mentor: Joel Westerdale
Recommenders: Jane Bryden, Vittoria Poletto
Consultants: Gertraud Gutzmann, Judith Keyler-Mayer

Ashley Thornton 06
Switzerland, International Relations
"Psychology, International Law and the International System"
Mentor: Greg White
Recommenders: Rick Fantasia, Christiane Métral, Beth Powell
Consultants: Rick Fantasia, Beth Powell, Greg White

Fellowships Record 2004-05

Smith Number One in Fellowships

Highlights of 2005

For the fourth year in a row, Smith College has broken its own record for the number of seniors and alumnae who have been awarded Fulbright Fellowships. Fourteen Fulbright Fellowships have been offered to Smithies this year (11 seniors, 3 alumnae). This is five more than last year's nine Fulbright Fellows in 2004, a 50 percent increase.

Smith also had a record 21 Fulbright Finalists this year, a 50 percent increase on last year’s 14 finalists. Out of 30 applications, this represents a success rate of about 45% which is way above the national average and possibly the highest rate in the country among top college producers.

For a smallish college such as Smith, with a student population of about 2750, the number of Fulbright Fellows being named in the past two years ranks Smith as one of the very top colleges in the country per capita enrollment for producing Fulbrighters, if not the leading college among the top producers.

Other highlights include two students who were awarded the prestigious Goldwater science fellowship, as well as students who were awarded other national fellowships such as the Teaching Fellowship to France, the DAAD, the Boren, the Global Leader, the Freeman Asia, the Gilman, and the Killam, for a total 30 major fellowships and 51 fellows in all.

The awards are worth about $940,000.

AWARDS SUMMARY
51 FELLOWS

25 Seniors and Alumnae
14 Fulbrights to various countries
2 Teaching Fellowships to France
1 DAAD Research in Germany
2 American India Foundation Service Corps
   Fellowship to India
1 UNESCO-Fulbright Science & Sustainability Internship
   in Paris
1 Overseas Research Fellowship to Britain
1 Public Policy and International Affairs Fellowship
1 Ecole Normale Superieure Fellowship to France
1 Washington University School of Medicine
   Distinguished Student Scholarship
1 Bloomberg Fellowship to the Medill School of Journalism

26 Juniors and Sophomores
1 Boren to Russia
2 Goldwater for science, mathematics
2 Killam to Canada
1 Goldman Sachs Global Leader
1 DAAD Study Abroad to Germany
1 Freeman to Asia
4 Gilman International
2 Bailey Study Abroad
1 Bowman Study Abroad
1 CIEE Study Abroad

In-House Sophomores
4 Mellon-Mays

In-House Juniors
6 Blumbergs

2 ALTERNATES
2 Fulbright

13 FINALISTS
1 Beinecke
5 Fulbright
2 Marshall
2 Mellon
1 Rhodes
2 Truman

FULL LISTING

Fulbright Fellows
Competition Year 2004–05
Fellowship Year 2005–06


Ashley Blum 05
Teaching English in South Korea
Recommenders: Bill Peterson, Donald Wheelock

Brianna Dieter 05
Sociology in India
Project: Negotiations of Spousal Choice as Depicted in Recent Bollywood Films
Mentor: Andy Rotman
Recommenders: Christophe Gole, Rick Fantasia

Sarah Epstein 05
Family Law and Gender Policy in Tunisia
Mentor: Greg White
Recommenders: Patrick Coby, Frederique Apffel-Marglin

Stephanie Jakus 05
Mathematics in Hungary where she was a Boren Scholar last year
Mentor: MJ Wraga
Recommenders: James Henle, Leanne Robertson

Esther Jung 03
Teaching English in South Korea
Mentor: Jane Sommer

Stella Kang 01
New Category: Community Service in Russia
Project: Domestic Violence NGOs  
Recommenders: Catherine Woronzoff

Michelle Medina 05
Between Words: Narrating Identities in Contemporary Moroccan Women’s Film
Mentor: Greg White
Recommenders: Kevin Quashie, Alexandra Keller, Andy Rotman

Naomi Parekh 05
Anthropology in Jamaica, a country for which she has raised much money over the years.
Project: Looking the Storm in the Eye – The Impact of Natural Disaster on Pediatric Aids
Mentor: Barbara Brehm-Curtis
Recommenders: Donald Joralemon

MK Sagaria 04
Master’s Degree at the Institute of Development Studies in Finland
Mentor: Barbara Brehm-Curtis
Recommenders: Elizabeth Carr, Chris Shelton, Elliot Fratkin

Julie Schaeffer 05
Teaching English in South Korea
Mentor: Joseph McVeigh
Recommenders: Robert Eskildsen

Fiona Somers 05
Teaching English in Taiwan
Mentor: Suzanne Zhang-Gottschang
Recommenders: Stefan Bodnarenko

Elizabeth Whiston 05
Teaching English in South Korea
Mentor: Susan Etheredge
Recommenders: Thalia Pandiri, Anna Botta, Joel Pitchon

Lauren Wolfe 05
Teaching English in Germany
Mentor: Jocelyn Kolb
Recommenders: Mary Paddock, Marc Lendler, Susan Bourque

Eliza Zingesser 05
Country: France
Field of Study: Musicology
Project: A Catalogue of the Complete Musical Works of Gabriel Faure
Mentor: Lucy Mule
Recommenders: Peter Bloom, Jonathan Hirsh

Fulbright Alternates

Mary Helen Kennerly 05
Anthropology in Peru
Entheogens and the Will to Believe (traditional healing for drug addicts)
Mentor: Dana Leibsohn
Recommenders: Frederique Apffel-Marglin, Donald Joralemon, Carol Zaleski

My Yen Le 04
Teaching English in Korea
Mentor: Jane Sommer, CDO

Fulbright Finalists

Chemistry in Hungary
Mentor: Kate Queeney

Anne Jurkowski 05
Former Udall Scholar
Study fisheries in Greece
Mentor: Steve Tilley

Jessica Paga 05
Regional Influences in Greek Sculptural and Architectural Development
Mentor: Barbara Kellum

Caroline Whiteman 05
Basque Literature: Opening the Door to a New Perspective
Mentor: Bosiljka Glumac
Recommenders: Reyes Lazaro, Janie Vanpee, Ana Lopez

Molly Curren 01
Reconciliation Studies in Ireland
Mentor: Lois Dubin

Teaching English Fellowship to France

Elizabeth Tolmach 05
Académie de Versailles

Sarah Schweitzman 05
Académie de Créteil

DAAD

Elizabeth Koenig 05
Engineering major and artist
Holistic Product Design in Germany
Mentor: Mary Paddock
Recommenders: Drew Guswa

Public Policy and International Affairs Policy

Neema Khatri 05

UNESCO-Fulbright Science & Sustainability Internship, Paris

Erica Nicols 04

Overseas Research Fellowship

Teresa Winstead 03
Cambridge University and University of London PhD;

ENS (Ecole Normale Superieure) Fellow

Eliza Zingesser 05

Washington University School of Medicine Distinguished Student Scholarship

Anna Graseck 05

Bloomberg Scholarship

Leslie Yeransian 01
(To study at Northwestern's Medill School of Journalism and earn a Master’s Degree in Journalism and a Certificate from the Kellogg School of Management. The Bloomberg Foundation awards this to two graduate students a year to enhance business and economics reporting.) Ms. Yeransian was a Smith College nominee for the Rhodes Scholarship in 2001.

Boren Study Abroad Fellow

Annie Alcid 07
Russian orphanages
Mentor: Mlada Bukovanski

Goldwater

Sponsor: Tom Litwin, Director of the Science Center
Nadia Benbernou 06
A Boren Scholar Select last year.
Major: Mathematics
Nominators: James Callahan, Joe O’Rourke, Leanne Robertson

Kristina Closser 07
Double Major: Chemistry and mathematics
Nominators: Maureen Fagan, James Henle, Kevin Shea

Goldman Sachs Global Leader

Krystal Banzon 07
Mentor: Paula Zimmer
Recommender: Mahnaz Mahdavi
Sponsor: CDO

Killam Study Abroad to Canada

Mentor : Justin Cammy
Lauren Ingegneri 07
Engineering at the University of Toronto

Johanna Landherr 06
Queens University, Ontario

American India Foundation Service Corps Fellowship to India

Aditi Desai 05
Tatjana Johnson 05

Rhodes Scholarship Finalist

Mariel Finucane 05
Medical Statistics, Oxford, England
Mentor: Rob Dorit
Recommenders:  Kim Bierwert, Randy Bartlett, David Cohen
Interviewers: Randy Bartlett
Rob Dorit
Larry Meinert
Don Robinson
Jane Sommer

Marshall Scholarship to obtain a degree in Britain

Finalists
Mariel Finucane 05
Ran an Aids research project in South Africa last summer
Medical Statistics
Mentor: Shizuka Hsieh
Recommenders: David Cohen, Randall Bartlett, Robert Siliciano

Elizabeth Whiston 05
Founded and operates an educational foundation for Africa
International Law
Mentor: Susan Levin
Recommenders: Justina Gregory, Thalia Pandiri, Carol Christ

Interviewers:
Martha Ackelsberg
Anna Botta
Margaret Bruzelius
John Connolly
Adam Hall
Shizuka Hsieh
Erika Laquer
William Oram
Thalia Pandiri
Doug Patey
Tom Rohlich
Jennifer Walters
Georgia Yuan
Suzanne Zhang-Gottschang

Mellon 2nd Round Finalists

Mentor: Justina Gregory
Changxin Fang 05
Jenny James 01

Interviewers:
Margaret Bruzelius
Julio Alves
Justina Gregory
Betsey Harries
Marina Kaplan
Ann Leone
Thalia Pandiri
Pat Skarda

Truman Finalists

Stacy Braverman 06
Public Housing Solutions
Mentor: Don Baumer

Shana Montrose 06
Illegal Immigrant Access to Higher Education
Mentor: Marc Lendler

Interviewers:
Paul Alpers
Julio Alves
Don Baumer
Margaret Bruzelius
Laurie Fenlason
Elliot Fratkin
Alice Hearst
Roger Kaufman
Erika Laquer
Marc Lendler
Larry Meinert
Alison Noyes
Bill Oram
Tom Riddell
Don Robinson
Vicky Spelman

Gates-Cambridge

Jesse Leins 05
Accepted into Cambridge, Masters in Social Developmental Psychology, awarded a concurrent consultancy position with a New York firm.
Mentor: Holly Davis from the Jacobson Center
Worked in lab at Cambridge for a summer and a semester.

Beinecke Finalist

Sherry Wang 06
Mentor: Margaret Bruzelius
Recommenders: Byron Zamboanga, Peter de Villiers, David Palmer

Luce Nominee

Amelia Kegan 05
SGA President

Udall Nominee

Marie-Laure Couet
Mentors:  David Smith & Leslie King

Study Abroad Fellows

DAAD Study Abroad Fellowship to Germany

Carroll Rodrigo-Kelley 07

Freeman Asia Study Abroad Fellowship  

Rebecca Heeb 07
Mentor: Alison Noyes

Gilman Study Abroad Fellowship   

Xiomara Castro, New Zealand
Shannon Foreman, Japan
Tiarra Kernan, Egypt
Caitlin Daniel, Bolivia

Bailey Study Abroad Scholarship

Tia Goodman, Dominican Republic

Amanda Hackett (also received Bowman Travel Grant) South Africa

Council on International Educational Exchange Study Abroad Scholarship

Toccarra Thomas, South Africa

IN-HOUSE FELLOWS

Mellon Mays Undergraduate Fellows

The Mellon-Mays is sponsored by the Office for Institutional Diversity.
Economics Professor Randy Bartlett and Diversity Director Naomi Miller run the program.

2005
Astride Charles
Candace Gibson
Teresa Gonzales
Maria Lazaro

Blumberg Traveling Fellowship

For students attending Smith’s JYA Programs in Europe to do a monthlong in-depth cultural immersion project in the summer following their JYA year.

2004
Mentor: Thalia Pandiri in Florence
Bethany Miller, Memories of a Forgotten Empire: Italian Colonialism in Africa.

Jessica Pascucci, Conservatory Music in Modern Italy.

Devon Wilson-Hill, Female Political Agency: Participation in the Italian Resistance.

Mentor: Christophe Gole in Geneva
Maria Tomasova, Strategic Logic Study of Swiss Alpine Tourism.

Mentor: Janie Vanpee in Paris
Jennifer Hadden, A Little Known France: Understanding the Vote for the Extreme Right.

2005
Mentor: Vittoria Poletto in Florence
Sela Bailey, Layers of Architectural History in Florence.

Gabi Logan, Traditional Design of Venetian Carnival Costumes and Masks.

Anna Rule, Active Support for Proper Nutrition in Infant-Toddler Centers in Pistoia, Italy.

Mentor: Rick Fantasia in Geneva
Autumn Barr and Ashley Thornton Joint Award – Civic Responsibility of the Swiss: Self-Serving Myth or Empirical Reality? Compare Swiss and French public behavior.

Marie-Laure Couet, The Politics of Cheese and its Fabrication in Switzerland and France.

Mentor: Denise Rochat in Paris
Laura Carroll, Sacred Sites and Pilgrimage Routes in France and Spain.

Fellowships Record 2003-04

AWARDS SUMMARY


42 FELLOWS

7 Blumberg JYA Summer 2003 Traveling Fellows
2 Boren Undergraduate Study Abroad Scholars
2 DAAD Fellows
1 DAAD Undergraduate Study Abroad Fellow
4 Freeman-Asia Undergraduate Study Abroad Fellows
9 Fulbright Fellows
1 Fulbright Summer Grant
2 Gilman International Scholars
1 Goldwater Scholar
1 Iota Sigma Pi Gladys Anderson Emereson Chemistry Scholar
1 Jack Kent Cooke
1 Mellon Fellow
5 Mellon-Mays Undergraduate Fellows
3 National Science Foundation Graduate Research Fellows
1 Udall Undergraduate Scholar
1 Indian University Graduate School Dean's Minority Fellow
1 Vose Scholar in American Art

5 ALTERNATES
3 Boren
1 Fulbright
1 Javitz

8 FINALISTS
1 Beinecke
4 Fulbright
1 Luce
1 Rhodes
1 Truman



FULL LISTING


Beinecke Finalist

Jessica Lawson 05
Mentor: Dean Margaret Bruzelius

Blumberg JYA Summer 2003 Traveling Fellows

Katherine Arthur 04, Switzerland
Francesca Bastianini 04, Florence
Anna Dengler 04, Austria, Czech Republic, Germany
Sarah Lynch 04, Italy
Bryn Savage 04 , Germany
Bridget Schmelzer 04, Italy
Lauma Skruzmane 04, Switzerland
Mentors:
Prof. Howard Gold, Geneva
Prof. Jocelyne Kolb, Hamburg
Prof. Thalia Pandiri, Florence

Boren Undergraduate Study Abroad Scholars

Jill Curtis 06, China
Jessica Rubin 06, Chile

Boren Alternates

Nadia Benbernou 06, Hungary
Shana Montrose 06, Mexico and Cuba
Camille Whitney 06, Argentina

Mentors:
Prof. Mlada Bukovansky
Prof. Howard Gold
Prof. Katherine Halvorsen
Prof. Tandeka Nkiwane

DAAD Fellows

Emily Jones 04, Holocaust Memorials
Bryn Savage 04, Baroque Love Poetry

Mentor:
Prof. Mary Paddock



DAAD Undergraduate Study Abroad Scholars

Brittany Hopkins 06, Germany

Mentors:
Prof. Gertraud Gutzmann
Prof. Margaret Zelljadt

3 Freeman-Asia Undergraduate Study Abroad Fellows

Kristin Baldassaro 05,
Megan Kremzier 05, Japan,  
Hanna McGaughey 05,
Fiona Somers 05, China summer

Mentor:
Asst. Dean Alison Noyes

Fulbright Fellows

Competition Year 2003–04
Fellowship Year 2004–05


Megan Jamieson 03, Germany. Mentor: Prof. Margaret Zelljadt
Marjorie Housley 04, Morocco. Mentor: Prof. Greg White
Silvia Newell 04, Costa Rico. Mentor: Prof. Bosiljka Glumac
Erica Nichols 04, Cameroon. Mentor: Prof. Lucy Mule
Miriam Quintal 04, Israel. Mentor: Prof. Shizuka Hsieh
Rosemarie Rauer 04, Germany. Mentor: Prof. Joseph McVeigh
Ellen Smith 04, South Korea. Mentor: Prof. Luc Gilleman
Julia Unger 04, South Korea. Mentor: Prof. Ruth Solie
Maryalice Walker 04, South Africa. Mentor: Prof. Steve Tilley

Fulbright Alternate

Angela Pratesi, Germany.
Mentor: Prof. Joseph McVeigh

Fulbright Finalists

Emily Jacobs, United Kingdom
Mentor: Prof. Maryjane Wraga

Alina Lucila-Osmunson 01, Philippines
Mentor: CDO Acting Director Jane Sommer

Elizabeth Miller, Bolivia

Mary Sagaria, Finland
Mentor: Prof. Paula Varsano

Fulbright Summer Grant

Tiffany Zalis, East China

Gilman Undergraduate Semester Abroad Scholar

Xiomara Castro 06, New Zealand
Michelle Medina 06, Morocco

Mentor:
Asst. Dean Alison Noyes

Goldwater Scholar

Shirin Hastings 05
Mathematics major / Neuroscience minor

Sponsor: Science Center Director Dr. Thomas Litwin

Iota Sigma Pi Gladys Anderson Emerson Chemistry Scholar

Lesley-Ann Giddings 05
Nominator: Prof. Kate Queeney

Jack Kent Cooke

Aryn M. Kyer
2004 Undergraduate Transfer Scholarship Program

Javits Fellowship Alternate

Alex Clair Null 01
Recommenders: Prof. Roger Kaufman, Prof. Karen Pfeifer

Luce Finalist

Megan Gardner 98
Mentor: Dean Margaret Bruzelius

Mellon Graduate Fellowship in Humanistic Studies

Megan Clark 97
Classics major studying in Istanbul for the past few years, entering joint PhD program in Linguistics and Near Eastern Languages & Literatures at the University of Chicago.
Mentor: rof. Justina Gregory

Mellon-Mays Undergraduate Fellows

Sarauna Moore 06
Isabel Porras 06
Ayoka Stewart 06
Toccarra Thomas06
Hassani Turner 06

Coordinator: Prof. Ann Ferguson through Institutional Diversity

National Science Foundation Graduate Research Fellowships

Alex Clair Null 01
University of California – Berkeley School of Agriculture and Resource Economics PhD program.

Recommenders:
Prof. Roger Kaufman
Prof. Karen Pfeifer

Cloelle Sausville-Giddings 04
Cornell University MSc-PhD Environmental Engineering program

Mentor:
Prof. Donna Riley

Danielle Tsou 04
Joint University of California – Berkeley & UC – San Francisco PhD program in BioEngineering
Mentor: Prof. Suzannah Howe
Recommenders: Prof. Domenico Grasso, Prof. Borjana Mikic, Prof. Glenn Ellis, Prof. Andrew Guswa

Rhodes Finalist

Emily Jacobs 04, Neuroscience
Mentor: Prof. Rob Dorit

Truman Finalist

Rachel Balsham 05

Mentors:
Prof. Marc Lendler
Prof. Don Baumer

Udall Scholar

Anne Jurkowski 05
Mentor: Prof. Leslie King

Indiana University Graduate School Dean's Minority Fellowship

Leeanne Bowen Atkins AC 03

Mentors:
Prof. Kevin Quashie
Prof. Marguerite Harrison
Prof. Yvonne Daniel

Vose Scholarship in American Art

Kate Dempsey 04
Mentor: Prof. John Davis

Fellowships Record 2002-03

In 2003, Smith fellowship applicants included 47 notable fellows, 3 alternates, 5 finalists, and 3 Cambridge acceptances, totaling about $500,000 in awards. Acceptances included:

1 Beckman Scholar ($17,600)

Smith program administered by the Science Center Director's Office & the Science Planning Committee (Brenda Bolduc, James Callahan, Thomas Litwin, Stylianos Scordilis).

Eva LaDow 04 Mentor: Prof. Adam Hall

1 Beinecke Scholar ($32,000)

Alyson Shaw AC 04
Mentor: Class Dean Margaret Bruzelius

2 Blumberg JYA Traveling Fellows ($3600)

Jennifer Giasone 03, Italy
Mentor: Giovanna Bellesia

Sara Heft 03, France
Mentor: Denise Rochat

2 Boren Scholars ($40,000)

Rachel Balsham 05, Senegal
Mentor: Prof. Mlada Bukovansky

Stephanie Jakus 05, Hungary
Mentor: Prof. Katherine Halvorsen

1 Boren Alternate

Bassema Yousef 05, Egypt
Mentor: Prof. Mlada Bukovansky

3 DAAD Fellows to Germany ($33,000)
(A Smith record)

Romney Haylett 02
Lisa Unangst 03
Karyn Wheeler 03
Mentor: Prof. Mary Paddock

1 DAAD Undergraduate Scholar ($8000)
(A Smith first)

Smith program administered by German Studies Department Chair

Sarah Winawer-Wetzel 05
Mentor: Prof. Margaret Zelljadt

2 French Government Teaching Assistantships
Smith program administered by the French Department

Katie Byars 03
Kathryn Cohen 03, Versailles
Missy Pleasant-Jones 03, Limoges

8 Fulbright Fellows $200,000
(A Smith record)
Competition Year 2002–03
Fellowship Year 2003–04


Merrill Baker 03, Madagascar
Mentor: Prof. Bosiljka Glumac

Radha Blackman 92, Bulgaria
Mentor: Jane Sommer, CDO

Catherine Campbell 03, Trinidad and Tobago
Mentor: Prof. Steve Williams

Christina Gosack 03, Senegal
Mentor: Prof. Ardith Spence

Samantha Martin 98, Greece
Mentor: Class Dean Caroline Houser

Ann Scagel 98, South Korea
Mentor: Jane Sommer, CDO

Hannah Wenzel 03, Germany
Mentors: Profs. Margaret Zelljadt and Gertraud Gutzmann

Chong-Hye Yi 03, Russia
Mentor: Prof. Kate Queeney

2 Fulbright Alternates

Margaret Halley 03, Senegal
Mentor: Prof. Ruth Solie

Teresa Hazas 03, Chile
Mentor: Prof. Barbara Kellum

2 Fulbright Finalists

Bethany Hamblen 03, Britain, short-listed finalist
Mentor: Prof. Paula Varsano

Libby Page 01, Britain, withdrew
Mentor: Jane Sommer, CDO

3 Cambridge University Acceptances & College Placements

Bethany Hamblen 03, Medieval History, Peterhouse College
Mentor: Prof. Fiona Griffiths

Anne Miller 03, English Literature, Trinity Hall
Mentor: Prof. Fiona Griffiths

Teresa Winstead 99, Education Research, Wolfson College
Mentor: Prof. Peter de Villiers

1 Goldman Sachs Global Leader $3000: One of 20 nationwide

Smith program administered by CDO Associate Director Jane Sommer

Lauren Wolfe 05
Nominators: Provost Susan Bourque and Prof. Michael Clancy

Goldman Sachs Leadership Institute Delegate: One of 8 nationally
(a Smith first)

Lauren Wolfe 05

2 Goldwater Scholars ($30,000)

Smith program administered by the Science Center Director's Office

Heather Dyson 04, Theoretical Mathematics
Mentor: Prof. Joe O'Rourke

Eva LaDow 04, Neuroscience, Pharmacology
Mentor: Prof. Adam Hall

1 Hellenic American Education Foundation Teaching Fellow

Sarah Sandri 03, Athens College, Greece

1 HUMANITY IN ACTION FELLOW

Kimberly Sullivan 03, Copenhagen
Mentors: Profs. Giovanna Bellesia and Velma Garcia

2 Marshall Finalists

Anne Miller 03
Mentor: Prof. Susan Levin

Kimberly Sullivan 03
Prof. Rob Dorit

2 Mellon Fellows ($88,000)
(A Smith record)

Carrie Gaiser AC 03, Dance and Religion
Joanna Patterson 03, English
Mentor: Prof. Justina Gregory

5 Mellon Minority Undergraduate Fellows
Smith program administered by Institutional Diversity

Eundria Hill 05
Tiarra Kernan 05
Anna Lugo 05
Agunda Okeyo 05
Irma Torres-Leon 05

1 Rotary Ambassadorial Scholar

Mary "Katie" Shows 02, Master's Degree in Chile

1 Rotary World Peace Scholar
(A Smith first)

Elektra Gorski 99, Japan
Mentor: Jane Sommer, CDO

1 Truman Finalis

Barbara Morgan AC 04
Mentor: Prof. Marc Lendler

1 Udall Scholar ($5000)
(A Smith first)

Elizabeth Callaghan AC 04
Mentor: Prof. David Smith

1 Woodrow Wilson Scholar ($40,000)

Damiana Astudillo-Eterno AC 03 Ada Comstock Scholar: 2001 Mellon Minority Undergraduate Fellow, 2002 Truman Finalist, Smith's 2002 Beinecke Nominee, and a 2002 Soros Scholarship applicant, awarded a $40,000 annual scholarship to the Woodrow Wilson School of Public and International Affairs at Princeton University.
Mentors: Profs. Don Robinson and Rick Millington

SUMMARY

1 BECKMAN SCHOLAR
1 BEINECKE SCHOLAR
2 BLUMBERG JYA TRAVELING FELLOWS
2 BOREN SCHOLARS
1 BOREN ALTERNATE
3 DAAD FELLOWS
1 DAAD UNDERGRADUATE SCHOLAR
2 FRENCH GOVERNMENT TEACHING ASSISTANTSHIPS
8 FULBRIGHT FELLOWS
2 FULBRIGHT ALTERNATES
2 FULBRIGHT U.K. FINALISTS
3 CAMBRIDGE UNIVERSITY ACCEPTANCES & COLLEGE PLACEMENTS
1 GOLDMAN SACHS GLOBAL LEADER
1 GOLDMAN SACHS LEADERSHIP INSTITUTE DELEGATE
2 GOLDWATER SCHOLARS
1 HELLENIC AMERICAN EDUCATION FOUNDATION FELLOW
1 HUMANITY IN ACTION FELLOW
2 MARSHALL FINALISTS
2 MELLON FELLOWS
5 MELLON UNDERGRADUATE FELLOWS
1 ROTARY AMBASSADORIAL SCHOLAR
1 ROTARY WORLD PEACE SCHOLAR
1 TRUMAN FINALIST
1 UDALL SCHOLAR
1 WOODROW WILSON SCHOLAR

Honoring All Fellowship Participants

Reprinted from the spring 2003 Fellowships Reception program:

APPLICANTS

60 students and 12 alumnae submitted 84 applications to 20 student fellowship competitions.

MENTORS

36 professors and administrators served as fellowship mentors to the 72 applicants selected from a pool of 310 students and alumnae advised by the Coordinator for Fellowships & Grants.

PANELISTS

80 faculty and staff assisted on 46 fellowship candidate interview panels at 40 screening sessions, and 6 mock interviews for the 5 finalists interviewed by foundations.

RECOMMENDERS

101 professors and administrators wrote 148 recommendations.

SMITH PROGRAM SPONSORS

Daad Undergraduate Award is administered by Senior Class Dean Margaret Zelljadt.

The Goldman Sachs Global Leaders Award is administered by CDO Acting Director Jane Sommer.

The Beckman and Goldwater scholarships are administered by Clark Science Center Director Tom Litwin and Associate Director Brenda Bolduc.

The Mellon Minority Undergraduate Fellowship is administered by the Office for Institutional Diversity.

The Beinecke, Blumberg, Boren, Daad, Fulbright, Gates Cambridge, Humanity in Action, Jack Kent Cooke, Killam, Luce, Marshall, Mellon, Mitchell, Rhodes, Rotary, Soros, Truman and Udall fellowship programs are directed by Donald Andrew.

Fellowships Record 2001-02

In 2002, five Smith College seniors were named Fulbright Fellows, a record for the college. A Smith junior was named a Truman Scholar and all three Smith Truman nominees were selected as Truman finalists, another record for the college. Another Smith senior was awarded the Daad Fellowship and a '99 graduate was named a Mellon Fellow. Another alumna was selected as a Rhodes finalist, and a senior was named an Alternate Fulbright Fellow.

Fulbright Fellows
Competition Year 2001–02
Fellowship Year 2002–03


Meghan Andrew, Spain, Education: integration of immigrant children in classrooms
Mentor: Greg White

Amy Liu, Hungary, International Relations: impact on agriculture of E.U. membership
Mentor: Greg White

Elizabeth Mayer, Morocco, Public Health: women's AIDS project
Mentor: Greg White

Mara Taylor, Germany, Teaching English as a Second Language: high school
Mentor: Joe McVeigh

Jennifer Weedon, Ukraine, Political Science: combating the trafficking of women
Mentor: Greg White

Alternate Scholars:
(Alternate scholars are awarded places if they open up)

Nicole Wallace, Iceland, Literature: mythological heritage and nationalism
Mentor: Joe McVeigh

Six of 10 applicants were named finalists. All six finalists were selected, five as full scholars and one as an alternate scholar.

Daad (German Academic Exchange Service) Fellow

Emily Evans, translation and theatre studies
Mentor: Joe McVeigh

Gilman

Megan Jamieson, Fall 2001 Smith JYA Hamburg GERMANY $5000
Amanda Stevens, Fall 2001 Associated Kyoto Program JAPAN $5000

Mellon Fellow

Amanda Izzo '99, American Studies major, and former Sophia Smith Collection librarian
Mentor: Justina Gregory

Truman Scholar

Megan Jamieson (won in Vermont)
Mentors: Don Robinson and Don Baumer

Two other Truman finalists (Fellowship Mentors Don Robinson and Don Baumer):

Damiana Astudillo-Eterna (Maryland) Ada Comstock Scholar and Andrew Mellon Undergraduate Fellow

Christina Gosack (Minnesota)

All three Smith students who applied were named finalists.

Rhodes Scholar finalist

Katrina Gardner '00
(Fellowship Mentor Peter de Villiers)

Fellowship Mentors

Professor Greg White: Four Fulbright Fellows
Professors Don Robinson and Don Baumer: a Truman Scholar, three Truman Finalists
Professor Joe McVeigh: a Fulbright Fellow, a Daad Fellow, and a Fulbright Alternate
Professor Justina Gregory: a Mellon Fellow
Professor Peter de Villiers: a Rhodes finalist

Complete Prior Fellowships Record up to June 2003

Statistics available as of 6.18.03. Please contact Don Andrew (dandrew@smith.edu) with the name of the fellowship you were awarded and when, if your name is not listed below, or if you have a correcton to the information.

The Fellowships Office currently runs about 15 fellowship support programs on campus. The following shows Smith participation and results in about 20 fellowships competitions.

Beckman
Beinecke
Blumberg
Boren
Daad
French Government Teaching Assistantships
Fulbright
Goldman Sachs Global Leader
Goldman Sachs Global Leadership Institute Delegate
Humanity in Action
Marshall
Mellon
Mellon Minority Undergraduate Fellows
Mitchell
Rhodes
Rotary Ambassadorial Scholarship
Rotary World Peace Scholar
Soros
Truman
Woodrow Wilson

BECKMAN

Undergraduate science research scholarship

2003
Beckman Scholar: Eva LaDow 04
Interviewers: Brenda Bolduc, James Callahan, Thomas Litwin, Stylianos Scordilis
Nominator and Mentor: Adam Hall

Beckman Scholar Nominee:
Lindy Davis 04
Nominator and Mentor: Steve Williams

2002
Alanna Morris 03
Interviewers: Brenda Bolduc, Richard Briggs, James Callahan, Thomas Litwin
Nominator and Mentor: Steven Williams

Prianka Patel 03
Nominator and Mentor: Stylianos Scordilis

BEINECKE

Graduate study for financial-aid undergraduates

2003
One applicant, one nominee, one scholarship:
Alyson Shaw AC 04, English Literature

2002
Three applicants: Claire Avitabile, Damiana Astudillo-Eterno, Vanessa Grover.
Smith's 2002 nominee Damiana Astudillo-Eterno not chosen.

In the past 27 years since inception of the fellowship in 1975, Smith has had five other awards:
  • 2001 Cypriane Williams, American Studies
  • 1998 Elysabeth Young, Performance Studies, Northwestern University
  • 1992 Sabrina Bowers, Interactive Telecommunications, New York University
  • 1980 Stephanie Suszko, Classic, University of Toronto
  • 1975 Leah McCormack, Medicine, Mt. Sinai Medical School

BLUMBERG

JYA Traveling Fellowship

2003
Ten applicants, seven awards:
Katherine Arthur, Switzerland
Francesca Bastianini, Florence
Anna Dengler, Germany, Austria, Czech Republic
Sarah Lynch, Italy
Bryn Savage, Germany
Bridget Schmelzer, Italy
Lauma Skruzmane, Switzerland

2002
Six applicants, two awards:
Jennifer Giasone, Italy
Sara Heft, France

2001
Four applicants, four awards:
Two Italy, Two France

BOREN

NSEP undergraduate study abroad

In the past 9 years since inception of the fellowship in 1995, Smith has had 46 applicants and 15 awards = ~33% success rate. Boren years are listed for the year the application is submitted (February) which is the same year the awards are announced (April).

2003
There were 7 applicants and 3 awards which comprised of 2 scholars and 1 alternate scholar:

Rachel Balsham 05, Senegal
Stephanie Jakus 05, Hungary
Bassema Yousef 05, Egypt, chosen as an alternate scholar

2002
One applicant, Marjorie Housley, no award.

2001
2 applicants and no award.

2000
3 applicants and 2 awards:

Rebecca Kastl, Russian Studies, Russia
Amy Liu, Mathematics, Hungary

1999
5 candidates, 4 applicants and 1 award: Alex Null, Teaching, Russia.

1998
5 applicants and 3 awards:

Erin Dow, Politics, through Council Study Center, Argentina
Nina Rohlich, Japanese Studies, Associated Kyoto Program, Japan
Laura Taylor-Kale, Economics, through Kalamazoo College, Senegal

1997
7 applicants and 3 awards:

Hehershe Busuego, Japan
Elektra Gorski, Latin American Studies, Chile
Erika Noebel, Central European Studies, Hungary

1996
2 applicants and no awards

1995
15 applicants and 4 awards: Marnie Anderson, Alexandra Montague, Laura Samartin, Chhuy To

DAAD

German university

2002-2003
Three applicants and three awards, a Smith record:

Romney Haylett 02
Lisa Unangst 03
Karyn Wheeler 03

2001-2002
One award to Emily Evans from 4 candidates narrowed down to 2 applicants: Emily Evans, translation and theatre studies, Jennifer Pyranowski, public health research.

2000-2001
One candidate, one endorsed applicant, one fellow:

Heather Milligan/Mulligan, An Investigation into the Works of Franziska Grafin zu Reventlow, Ludwig-Maximillians University, Munich.

1999-2000
Two candidates, two applicants, two awards:

Tanja Gohlert, German Studies, Hamburg
Alison Kachmar, Eastern European Politics, University of Leipzig

1998-1999
Two candidates, two applicants, one award:

Coree Newman, Medieval History, University of Freiburg

1997-1998
One candidate/applicant, one award:

Samantha Schasberger, Government, Cologne

1996-1997
One candidate/applicant, no award

1995-1996
Two candidates, no applicants

DAAD

undergraduate scholar

A Smith program administered by German Studies Department Chair.

2002-2003
Two applicants, one award:

Sarah Winawer-Wetzel 05

FRENCH GOVERNMENT TEACHING ASSISTANTSHIPS

A Smith program administered by the French Department. 1991
Andrea Flores 91

1992
Michelle Fournier 92

1993
Katherine Linton 93

1998
Allison Ra 98
Christine Mejo 98

2001
Amy Hersberger 00
2003-2004
Katie Byars 03
Kathryn Cohen 03, Versailles
Missy Pleasant-Jones 03, Limoges

FULBRIGHT

140 countries

The Fulbright record goes back 33 years to 1970 during which time there have been 437 applicants and 77 awards for an average of about 13 applicants a year and about two awards a year. This does not take at-large alumnae applicants and the 16 alum fellows into account as there's no way of knowing the number of alum applicants (they applied direct not via Smith) whereas every alum recipient is identified as a Smith graduate.

From 2003, the results include Smith alums because they were brought into the Smith mentoring program in 2002 although they still applied direct to IIE. From the 2003 competition (results announced 2004) alums have had the option to apply through Smith rather than direct to IIE which they can still do instead.

Awards used in 2003-2004
(application deadline:2002, award announced: 2003)
27 applicants: 19 students and 8 alums:

Twelve finalists comprising eight students (=44% success rate), and four alums:

Merrill Baker, Madagascar
Radha Blackman 92 Bulgaria
Catherine Campbell, Trinidad and Tobago
Christina Gosack, Senegal
Margaret Halley, Senegal
Bethany Hamblen, UK
Teresa Hazas, Chile
Samantha Martin 98, Greece
Libby Page 01, UK
Ann Scagel 98, South Korea
Hannah Wenzel, Germany
Chong-Hye Yi, Russia
(all 03 except as indicated).

Eight full (and two alternate) Fulbright Fellows announced April (May) 2003 (a Smith record):
  • Merrill Baker, Ecotourism: Livelihoods after the Political Crisis of 2002, Madagascar
  • Radha Blackman 92, International Communication for Civic and English Language Education, Bulgaria
  • Catherine Campbell, Dengue: Serological Survey of Schoolchildren and PCR Screening of Mosquitoes, Trinidad and Tobago
  • Christina Gosack, Measuring the Success of Microcredit, Senegal
  • Samantha Martin 98, The Paradoxical Relationship of the Stoa in Ancient Greek Civic Topography, Greece
  • Ann Scagel 98, Teaching English as a Foreign Language, South Korea
  • Hannah Wenzel, Teaching English as a Second Language, Germany
  • Chong-Hye Yi, Ethnic-Korean Russian Migrant Workers Reviving Korean Identity in Eastern Russia, Russia
  • Margaret Halley and Teresa Hazas chosen as Alternate Fellows
Awards used in 2002-2003
(application deadline:2001, award announced: 2002)

10 legitimate applicants, 6 finalists (=60% success rate):

Meghan Andrew, Spain
Amy Liu, Hungary
Elizabeth Mayer, Morocco
Mara Taylor, Germany
Nicole Wallace, Iceland
Jennifer Weedon, Ukraine.

Five full (and one alternate) Fulbright Fellows announced April (May) 2002:
  • Meghan Andrew, integration of immigrant children in classrooms, Spain
  • Amy Liu, impact of E.U. membership on agriculture, Hungary
  • Elizabeth Mayer (#1 ranked country candidate), women's AIDS project, Morocco
  • Mara Taylor, teaching high school English, Germany
  • Jennifer Weedon, combating the trafficking of women, Ukraine
  • Nicole Wallace chosen as an Alternate Fellow to study mythology in Iceland
Awards used in 2001-2002
(application deadline:2000, award announced: 2001)

20 applicants, 10 finalists, two awards:

One first-round award:
Catherine Christian, Native Language Cultural Effect on Brain Function, Italy.

One alternate winner subsequently awarded grant:
Stephanie Spray, A Performance and Ethnomusicological-Religious Study of the Newari Drum, Nepal

Two other alternates: Martha Johnson, Senegal, Jessika Zmuda, Russia.

Six other finalists: Senait Checole, Leah Fallon, Heather Milligan, Lisa Murphy, Anjail Sharrief, Erin Sikorsky

Awards used in 2000-2001
(application deadline:1999, award announced: 2000)

20 candidates, 19 applicants, four awards:

Three first-round fellows:
Erika Noebel, Political Science, Norway
Elizabeth Nolan, Chemistry, France
Claire Rusnak, Anthropology, Spain

One alternate fellow subsequently awarded grant:
Melanie Monroe, Women's Studies, Benin

At Large: alum fellow Sara Manya 96, Dance and Choreography, Netherlands

Awards used in 1999-2000
(application deadline:1998, award announced: 1999)

16 applicants, four awards:
  • Sara Belz, Urban Planning and Development, Oslo, Norway
  • Ileana Howard, Public Health, University of Grenada, Spain
  • Dorith Peleg, Education: Role of school in education, Spain
  • Melissa Whalen, Sociology: MA Deaf Study at La Trobe University, Australia
Awards used in 1998-1999
(application deadline:1997, award announced: 1998)

Eleven applicants, no awards.

Awards used in 1997-1998
(application deadline:1996, award announced: 1997)

Nine applicants, three awards:

Camille-Collins-Lovell, Honduras
Marcia Lazo, Chile
Andrea Pomrehn, Malaysia
Alum at large: Martha Norbeck 94, Independent research - Swedish Ecovillages: designing for people as design for the environment.

Awards used in 1996-1997
(application deadline:1995, award announced: 1996)

22 applicants, two awards:

Ann Deutsch, Polish Philosophy, Poland
Jannine Stouch, Education: Child development, Haiti

Awards used in 1995-1996
(application deadline:1994, award announced: 1995)

21 applicants, four awards:

Andrea Patterson, Spain
Kathleen Peres, Hungary
Rosa Ryu, Korea
Susan Hyon, Korea

Awards used in 1994-1995
(application deadline:1993, award announced: 1994)

24 applicants, four awards:

Danielle Conhaim, Anthropology, Israel
Eliza Garrison, Teaching, Germany
Merrilee Mardon, Teaching, Germany
Christine Thomas, East Asian Languages and Literature, Japan

Awards used in 1993-1994
(application deadline:1992, award announced: 1993)

11 applicants, two awards:

Katherine Linton, France
Tamara Wroblewski, Western European Politics, Denmark

Awards used in 1992-1993
(application deadline:1991, award announced: 1992)

Five applicants, no awards

Awards used in 1991-1992
(application deadline:1990, award announced: 1991)

Seven applicants, one award:

Alison Friedman, Bolivia
Two at-large alum winners Kaila Compton, Sudan, Claire Heffernan, Sudan

Awards used in 1990-1991
(application deadline:1989, award announced: 1990)

Six applicants, four awards:

Lydian Green, United Kingdom
Molly McGlennan Linder, Italy
Danielle Newland, Italy
Karen Saenz, Australia

Awards used in 1989-1990
(application deadline:1988, award announced: 1989)

Four applicants, one award:

Jodi Kaplan, Jamaica

Awards used in 1988-1989
(application deadline:1987, award announced: 1988)

11 applicants, one award:

Deborah Cromley, Germany

Awards used in 1987-1988
(application deadline:1986, award announced: 1987)

10 applicants, two awards:

O'Brien, Switzerland
Vronsky, Sweden
One at-large alum: fellow Conti 85, Germany

Awards used in 1986-1987
(application deadline:1985, award announced: 1986)

12 applicants, two awards:

Alyson Cole, Israel
Yvonne Gil, Switzerland

Awards used in 1985-1986
(application deadline:1984, award announced: 1985)

14 applicants, three awards:

Nany Evans, Switzerland
Margaret MacGregor, Germany
Amalie Pereira, Chile

Awards used in 1984-1985
(application deadline:1983, award announced: 1984)

16 applicants, three awards:

Merri Baldwin, United Kingdom
Patricia Fann, Greece
Martha Krause, Switzerland

Awards used in 1983-1984
(application deadline:1982, award announced: 1983)

10 applicants, three awards:

Robin Fisher, Germany
Jo Ortel, Germany
Eno Washington, GR, Senegal
Three at-large alum fellows
Jennifer Nupp 79, Germany
Ellen Sapega 80, Portugal
Shelley Zuraw 78, Italy

Awards used in 1982-1983
(application deadline:1981, award announced: 1982)

19 applicants, one award:

Carmen Kerstiens, United Kingdom
Two at-large alum fellows
Mary Ginway 77, Brazil
Dianne McMullen 76, Germany

Awards used in 1981-1982
(application deadline:1980, award announced: 1981)

12 applicants, two awards:

Stefanie Suszko, Germany
Anne Whitesell, France TA
One at-large alum: fellow Gerlinde Geiger 78, Germany

Awards used in 1980-1981
(application deadline:1979, award announced: 1980)

20 applicants, four awards:

Jeanne Barbalata, Romnia
Sheila Bindman, United Kingdom
Lisa Bitel, Ireland
Karen McDermott, France

Awards used in 1979-1980
(application deadline:1978, award announced: 1979)

Eight applicants, one award:

Ann Gilman, Germany

Awards used in 1978-1979
(application deadline:1977, award announced: 1978)

18 applicants, two awards:

Deborah Clinton, Chile, ITT
Elizabeth Sloane, Germany
Two at-large alum fellows
Lora Palladino 74, Italy
Nancy Pyle 66, Turkey

Awards used in 1977-1978
(application deadline:1976, award announced: 1977)

15 applicants, no awards:

Two at-large alum fellows
Mary Katsiaficas 68, Germany, DAAD
Candance Nelson 76, France TA

Awards used in 1976-1977
(application deadline:1975, award announced: 1976)

15 applicants, three awards:

Mary Burk, United Kingdom
Janet Clarke, Poland
Bonna Wescoat, United Kingdom
Two at-large alum fellows: Janet Goldstein 73, Germany and Nancy Vedder-Shultz 69, Germany

Awards used in 1975-1976
(application deadline:1974, award announced: 1975)

Seven applicants, no awards

Awards used in 1974-1975
(application deadline:1973, award announced: 1974)

Eight applicants, two awards:

Leslie Adelson, Germany
Abigail Rider, Peru, ITT

Awards used in 1973-1974
(application deadline:1972, award announced: 1973)

11 applicants, one award: Kathleen Toomey, Peru

Awards used in 1972-1973
(application deadline:1971, award announced: 1972)

21 applicants, four awards:

Karen Burke, Germany
Margaret Garner, Germany
Virginia Sloane, Peru
Joan Willin, Germany

Awards used in 1971-1972
(application deadline:1970, award announced: 1971)

Six applicants, two awards:

Karen Rohn, Brazil
Janet Shenk, Peru

GATES

Scholarship & Cambridge University (two separate applications submitted together)

2002-2003
Four applicants, three Cambridge acceptances, no Gates finalists:
  • Bethany Hamblen 03, Medieval History, Peterhouse College
  • Anne Miller 03, English Literature, Trinity Hall
  • Teresa Winstead 99, Education Research, Wolfson College
2001-2002
One applicant Rachael Hanley 02 accepted into Cambridge, English Literature, no Gates. No past scholars. Gates Scholarship began in 2000.

GOLDMAN SACHS GLOBAL LEADER

(One of 20 students chosen nationwide)
  • 2003 Lauren Wolfe 05
  • 2002 Yakhara Sembene 04
  • 2001 Anne Miller 03

GOLDMAN SACHS GLOBAL LEADERSHIP INSTITUTE DELEGATE

(10 chosen from the 20 Leaders)

2003 Lauren Wolfe 05

GOLDWATER

A Smith program administered by the Science Center Director's Office

2003
Heather Dyson 04, Mathematics major
Career Goal: Ph.D. in Theoretical Mathematics. Conduct research in the field of theoretical mathematics. Proposed by Ruth Haas, mentored by Joe O'Rourke.

Eva LaDow 04, Neuroscience major
Career Goal: Ph.D. in Pharmacology. Become a research scientist at an academic institution. Proposed by Mary Harrington, mentored by Adam Hall.

2002
Suzanne Gallagher 03, Mathematics major
Career Goal: Theoretical math in an academic setting
Proposed by Leanne Robertson, James Callahan, Alfred Bedard (NOAA).

HUMANITY IN ACTION

2003
Kimberly Sullivan 03, Copenhagen

LUCE

Asian internship

2003
Four candidates, two nominees, no award

2002
Three candidates, one nominee Julie Hutto, no award

2001
Three candidates, three nominees, one finalist interview, no award

2000
Five candidates, two nominees, one award Anna-Marie Soellner 98, Government

1999
Five candidates, two nominees, no award

1998
Three candidates, one nominee, no award

1997
Six candidates, two nominees, one alum award Joanna Slater

1996
One nominee, no award

MARSHALL

British university

Marshall Scholars are recorded for the year that they begin their scholarship: a 2001 applicant named a scholar in 2001, is recorded as a 2002 Marshall Scholar.

Since the Marshall began in 1956, Smith has had 11 scholars:
  • 1956 Susan Weller
  • 1958 Elizabeth Rhea
  • 1963 Simone Reagor, Lydia Fakudiny, Judith Gingold
  • 1965 Elizabeth Burack
  • 1969 Ellen Gurman
  • 1973 Marjorie Batchelor
  • 1976 Bonna Wescoat
  • 1981 Linda Merrill
  • 1982 Maria Quine
  • 1996 Three candidates, two applicants, no award
  • 1997 No applicants
  • 1998 Two applicants, no award
  • 1999 Three candidates, two applicants, no award
  • 2000 Eight candidates, four applicants, no award
  • 2001 No finalist interview for eight endorsed applicants from 12 candidates
  • 2002 Three candidates, two endorsements Claire Lombardo, Rebecca Shaeffer, neither invited to interview
  • 2003 Three applicants, three endorsements, two finalists, no award: Anne Miller, Kimberly Sullivan

MELLON

Humanities doctorate for teaching career

2003
five applicants, two semi-finalists: Carrie Gaiser, Dance and Religion double major, Joanna Patterson, English major

Two finalists, two fellows: Carrie Gaiser, Joanna Patterson

2002
Six applicants, two semi-finalists: Hannah Freed-Thall 02, comp. lit. major, and Amanda Izzo 99, Am studies major

One finalist, one fellow: Amanda Izzo 99

Since inception in 1983, there have been 12 fellows, about one every other year
  • 2003 Carrie Gaiser, Joanna Patterson
  • 2002 Amanda Izzo
  • 2001 One semi-finalist
  • 2000 Sindhumathi Revuluri
  • 1998 Katie Peebles
  • 1997 Wendy Hyman
  • 1995 Patricia Slatin
  • 1993 Sonya Rhie Quintanilla
  • 1989 Rebecca Hanrahan
  • 1987 Laura Brewer
  • 1986 Martha Boonin-Vail, Jerise Fogel
  • 1985 Karen Perkins
Of the five fellows since 1993, when the award was increased, three were alums, chosen out of 57 Smith applicants, 14 of whom were finalists and/or semi-finalists (interviewed)

MELLON MINORITY UNDERGRADUATE FELLOWS

Smith program administered by Institutional Diversity

2003 Fellows:

Eundria Hill 05
Tiarra Kernan 05
Anna Lugo 05
Agunda Okeyo 05
Irma Torres-Leon 05
2002 Fellows
Ellen Smith 04
Karli Swift 04
Maria Velazquez 04
Sylvia Zamora 04
Vanessa Otero AC

MITCHELL

Irish university
  • 2003 One candidate, one endorsement Teresa Winstead
  • 2002 Two candidates, two endorsements Kirsten Kirby, Inga Schowengerdt
  • 2001 No finalist interview for four endorsed applicants from four candidates
  • 2000 Five applicants, no award
This fellowship was established in 2000

RHODES

Oxford University

Fellowship founded in 1903. Women allowed to compete from 1977 after Smith Professor Peter de Villiers, a former Rhodes Scholar from South Africa and then a professor at Harvard, was instrumental in having the British Parliament change Rhodes's will in 1976 to allow women to participate.

Smith has had two Rhodes Scholars named in African countries, and a third alumna who was at Harvard when she won. In 2001 Katrina Gardner was the first known American Rhodes national finalist (promoted from state finalist) to be sponsored by Smith.

The recorded year is the year of the competition and the result, which are the same. The results refer to the American competition. Smithies applying elsewhere or through other institutions are listed as such.

2002
Six candidates, one applicant endorsed, Anne Miller

2001
Five candidates, two endorsed applicants, both alums: Katrina Gardner, ND, and Leslie Yeransian, Mass.

Katrina was invited to her ND state interview (semi-finalist) and was selected as one of 96 national finalists who entered eight District-level contests from which 32 scholars were chosen in December 2001.

2000
Four candidates, two endorsed applicants, no state interview semi-finalist

1999
Three American applicants, no award. Tariro Makadzange 97 was the second Smith alumna to receive a Rhodes. She received hers in 1999 while finishing her first year at Harvard Medical School. She went to Oxford for a three-year program in tropical medicine, hoping to return to her home country, Zimbabwe, for a medical career.

1998
Six candidates, four applications, no Smith award.

1997
No American applicants. Angela Lwiindi Leila Hassan 94 who was from Zambia, was a Rhodes Scholar from 1997 and went to Oxford to study development economics. She subsequently received an M.Phil there in development studies and went on to a D.Phil. in Third World trade unionism. It is believed she competed in the 1996 competition.

1996
Three applicants

1995
Two applicants, no award

ROTARY AMBASSADORIAL SCHOLARSHIP ($23,000)


Evangeline Heiliger 00: Awarded Rotary Ambassadorial Scholarship in August of 1999. Spent 2001 award year in New Zealand, studying at Victoria University of Wellington as a member of the Women's Studies postgraduate program, conducting independent research, tutoring and lecturing. Led two research projects for the National Office of the New Zealand Family Planning Association. Completed BA Honours degree with First Class Honours in Dec 2001. Spoke at more than 20 Rotary clubs about vasectomy and/or feminist theory to 50+ men at each!

2003 Mary "Katie" Shows 02, Master's Degree in Chile.

ROTARY WORLD PEACE SCHOLAR


Elektra Gorski 99, Japan

SOROS


2003
One applicant

TRUMAN

Graduate study for public service career

2002-2003
One finalist (Vermont) Barbara Morgan AC 04
Four nominees

2001-2002
One award Megan Jamieson (Vermont)

Two other finalists:
Damiana Astudillo-Eterna (Maryland)
Christina Gosack (Minnesota)

Three nominees: All three who applied were named finalists, a Smith record.

Seven awards in 23 years (about one every three years). One award in 1978, 1982 and 1984, two awards in 1985, and one award in 1992 and 1996 Additionally, eight finalists (1990 one, 1991 one, 1993 one, 1994 two, 1996 one, 2001 two)

UDALL

Undergraduate environment award

2002-2003
Five nominees. One award Elizabeth Callaghan AC 04

2001-2002
One applicant. No nominee.

WOODROW WILSON SCHOLARS

$40,000 annual scholarship to the Woodrow Wilson School of Public and International Affairs at Princeton University

2003
Damiana Estudillo-Eterno

2001
Laura Taylor-Kale